Menu Zavřít

Mezinárodní maturita v Open Gate

16. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Od nového školního roku nabídne gymnázium v Babicích...

celý podtitul:
Od nového školního roku nabídne gymnázium v Babicích jak českou, tak i mezinárodní maturitu International Baccalaureate

Osmileté gymnázium Open Gate v Babicích u Říčan se stalo první ryze českou střední školou, která získala certifikát k vyučování náročného dvouletého vzdělávacího programu International Baccalaureate (IB). Open Gate založila a financuje Nadace Educa manželů Kellnerových. Škola se tak zařadila k téměř dvěma tisícovkám středních škol na světě, kde se tento náročný dvouletý program vyučuje. U nás zatím IB nabízely pouze takzvané mezinárodní školy, které se zaměřují na děti z rodin zahraničních pracovníků žijících hlavně v Praze. Open Gate naopak nabídne možnost absolvovat tento mezinárodně uznávaný program českým studentům z celé republiky, z nichž mnozí pocházejí z neúplných rodin či z dětských domovů. „IB představuje zlatý standard světového vzdělávání a s takovým diplomem budou naši studenti vítáni na všech mezinárodních univerzitách,“ říká ředitel gymnázia Open Gate Peter Nitsche.

EURO: Co jste museli pro získání certifikátu IB udělat? NITSCHE: Je za tím více než dvouletá náročná práce celého kolektivu Open Gate. Inspektoři z mezinárodní organizace totiž velmi pečlivě a kriticky zkoumali připravenost učitelů a jejich znalost angličtiny, metodologii výuky podle IB, ale také například to, jak funguje knihovna či jak je škola vybavena moderními pomůckami. Zjišťovali také názory a postoje studentů, zda jsou připraveni náročný program zvládnout. Mimochodem, program IB má i výrazný sociální rozměr: Každý student žádající o IB certifikát musí splnit kromě akademických kritérií také podmínku odpracování stovek hodin pro různé charitativní instituce nebo pečovatelské služby bez nároků na honorář.

EURO: Proč jste o certifikát IB usilovali? NITSCHE: Letos bude na Open Gate maturovat 21 studentů. Přitom vážný zájem o studia v zahraničí projevilo dvanáct z nich a v dalších letech tento zájem ještě poroste. Takové úsilí chceme všemožně podporovat a mezinárodní maturita, jak se často zkoušce International Baccalaureate říká, jim cestu za kvalitním vzděláním v zahraničí usnadní. Snáze se tak dostanou na zahraniční univerzity. Dokonce prestižní univerzity, jako je Oxford nebo Harvard, zohledňují absolvování IB v rámci přijímacího řízení.

EURO: Kdy můžeme očekávat první absolventy programu IB z Open Gate? NITSCHE: První studenti, kteří jsou dnes v šestém ročníku, nastoupí do programu letos v září a zkoušku IB složí v roce 2011. Do programu budou zařazeni všichni studenti Open Gate a na závěr studia si budou moci vybrat, zda absolvují jen IB, nebo i českou maturitu; podle toho, budou-li chtít pokračovat ve studiu v tuzemsku či v zahraničí. Přitom musím dodat, že české ministerstvo školství bez problémů maturitu IB uznává. Nicméně IB rozhodně není první mezinárodní zkouškou, kterou budou moci naši studenti vykonat, již dnes je na Open Gate připravujeme na složení britské maturitní zkoušky, takzvané A-level, a také jazykových certifikátů CAE.

bitcoin_skoleni

EURO: O které země mají vaši studenti největší zájem? NITSCHE: Část ze zmíněných dvanácti studentů již podstoupila náročné přijímací řízení a uspěla. Máme potvrzeno přijetí jedné studentky v Cambridge, což nás velice těší. Šest dalších studentů obdrželo nabídku studia na univerzity, které se řadí mezi 20 nejlepších ve Velké Británii. Naši maturanti si rozhodně nekladou malé cíle; z Open Gate jsme posílali kromě Cambridge a Oxfordu také přihlášky do USA na Harvard, Stanford, Princeton či Yale.

BOX:
Fakta International Baccalaureate Existuje od roku 1970 jako nezisková nadace ve Švýcarsku.
IB nabízí 1858 škol ve 132 zemích; v roce 2008 jej absolvovalo přes 30 000 studentů.
Studenti si ke studiu vybírají šest předmětů z kategorií: mateřský jazyk a literatura, cizí jazyk, humanitní předmět, přírodovědný předmět, matematika a volitelný předmět estetické výchovy.

  • Našli jste v článku chybu?