Menu Zavřít

Michal Hon: Zbrojit jen přes NATO je nesmysl

4. 8. 2013
Autor: Euro

Kvůli kauze letounů CASA budeme zvažovat právní kroky, říká v rozhovoru Michal Hon, šéf zbrojního koncernu Omnipol. Na prodeji letounů CASA české armádě jsme vydělali něco mezi čtyřmi a deseti procenty kupní ceny, ale jistě to bude spíš k těm čtyřem, ujišťuje Hon.

„Dokončuje se vyúčtování, takže my to skutečně ještě nevíme. Tento údaj zveřejním hned, jak jej budu mít k dispozici. Ale může to ještě nějaký ten týden trvat,“ dodává šéf firmy, jejíž roční zisk se pohybuje kolem 20 milionů korun.

Euro: Omnipol v loňském roce zvýšil tržby nad 800 milionů a letos je podle plánu chcete zdvojnásobit. Armáda, která musí navíc šetřit, ovšem v poslední době několikrát deklarovala, že se chce vyzbrojovat především přes agentury NATO a omezit tak prostředníky, což Omnipol zejména v minulosti primárně byl. Zasáhne vás to citelně?

My jsme nikdy nežili jen ze zakázek pro českou armádu. Jsme silně exportní firma. Kvantifikovat to paušálně bohužel nejde, protože se poměr exportu na našich výsledcích výrazně mění. Od 80 procent vývozu až po 80 procent dovozu, když jsme vyfakturovali letouny CASA.

Co se týče agentur NATO, tedy Evropské obranné agentury a NSPA: to jsou agentury, které ve svém principu nejsou ničím jiným než takovým Omnipolem. Sedí tam aparát, který z něčeho musí být placen a provoz budov také něco stojí. Tudíž tyto agentury si také účtují nějakou marži, která je velmi podobná těm, co si účtují klasičtí prostředníci. Předpokládám, že ministerstvo bude i v případě využívání těchto agentur oslovovat také nás a bude zkoumat, která ta nabídka je výhodnější.

Euro: Nicméně při využití agentur NATO by mělo být výhodou, že spojenci mohou nakupovat hromadně, a tudíž získat lepší cenu…

Původně dnešní NSPA sloužila skutečně k tomu, aby dodávala spojencům spotřební materiál, který země NATO potřebují ve velkém. Dejme tomu munici, nebo pokud mají státy stejný typ techniky, tak nákup náhradních dílů. Nicméně když se bavíme o servisu pro letouny CASA, tak chtít ho zúřadovat po této agentuře je nesmysl. Protože výrobce buď bude jednat s úředníky daného státu přímo, nebo si tam zřídí kancelář či jako v našem případě využije místního prostředníka, který ale funguje jako jeho prodloužená ruka a ne jen nějaký převozce zboží z místa na místo.

Euro: Rozpočtové úspory v dnešní době asi nezavdávají naději na nějaké velké armádní zakázky. Mluví se ale přece jen o dvou velkých plánovaných akcích, a to modernizaci dělostřelectva a budování radarové protiletecké obrany. Jak vidíte své šance?

O modernizaci dělostřelectva se mluví strašně dlouho. Problém je, že česká armáda je vybavena houfnicemi ráže 152 milimetrů, zatímco standard NATO je 155 milimetrů. My se v tom zatím neangažujeme. Je to téma pro naši dceřinou společnost Poličské strojírny, která je muniční fabrikou a má odborníky i koncepci, jak by k té modernizaci mohla přispět. Bude-li ten projekt skutečně rozeběhnut, pak ne Omnipol, ale Poličské strojírny se budou pokoušet o zapojení se.
Případ radarové techniky je zatím rovněž nejasný. My máme celou řadu partnerů v zahraničí, jejichž výrobky bychom mohli nabídnout zde. Bude-li chtít úřad pro vyzbrojování jít českou cestou, pak můžeme nabídnout služby naší dceřiné společnosti ERA. Navíc máme 50procentní účast v další firmě zabývající se anténní a radarovou technikou Ramet Kunovice, která se společností ERA už úzce spolupracuje.

Euro: Je podle vás možné, aby se stihly tyto zakázky vypsat do příštích voleb, pokud budeme počítat s řádným termínem?

Já myslím, že je to plně v kompetenci současné vlády. Nebavíme se o strategických projektech typu Temelín, takže jakákoliv vláda má samozřejmě pravomoc takové rozhodnutí učinit. Navíc právě na ministerstvu obrany je, jak jsme říkali, kontinuita. Ale v dnešní politické situaci je těžké něco předvídat…

Kompletní rozhovor naleznete v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Zbrojaři z Omnipolu letos plánují dvojnásobné tržby

Letouny CASA spolknou dalších 330 milionů

MM25_AI

Výrobce radiolokátorů ERA zdvojnásobil tržby, úspěch má v zahraničí

  • Našli jste v článku chybu?