Společnost ČEZ se již podruhé v krátké době stala terčem vyšetřování svých distributorů na Balkáně. Poprvé to bylo v Albánii, kde místní vláda nedovolila distribuční společnosti ČEZ přenést do konečných cen elektřiny náklady na její drahé nákupy. Spor zatím skončil odebráním licence a celkovou ztrátou ČEZ na úrovni 5,5 miliardy korun. ČEZ zahájil proti Albánii arbitráž.
Velmi podobně se nyní situace vyvíjí v Bulharsku. S tím rozdílem, že vláda v Sofii distribuční společnosti umožnila přenést zvyšující se náklady na pořízení a distribuci elektřiny na účty konečných spotřebitelů. Jenže jako reakce propukly v ulicích masivní protesty. Ty nutí bulharské politiky ke stejným krokům jako vládu v Tiraně. Je třeba si položit otázku: Je to náhoda, že problémy vznikají právě nyní a právě na Balkáně? Není.
Albánie sice není v EU, Bulharsko ano, ale obě země patří mezi ekonomicky nejslabší v Evropě. Jejich ceny elektřiny jsou v porovnání s kupní silou obyvatel násobně vyšší než v „bohatší“ části Evropy. Když to trochu přeženu, situace je skoro neřešitelná. Distribuční společnosti požadují to, na co mají v rámci regulovaného odvětví nárok. Na bulharskou vládu zase tlačí EU hrozbami sankcí za to, že nepřevzala v plné šíři unijní pravidla pro evropský energetický trh.
Tato pravidla ale ve svém důsledku tlačí na zvyšování částek na účtech za elektřinu. Spotřebitelé se pak logicky brání fakturám, které přesahují možnosti plynoucí z jejich příjmů. Distribuční společnosti, v případě Bulharska vlastněné českými firmami ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN, jsou jako odesilatelé faktur hromosvodem bobtnající nespokojenosti spotřebitelů. Ti chtějí vidět „krev“ v podobě odebrání licence těmto distribučním společnostem a jejich vyhnání ze země. A protože volby jsou za rohem, opozice je v tom silně podporuje.
Pokud se tak stane, bude to prohra pro všechny. Ze strany vlastníků distribučních firem přijdou arbitráže, což nebude pro Sofii v rámci EU příjemná pozice. Nakonec zřejmě prohraje a škody zaplatí spotřebitel, daňový poplatník. Jen peníze půjdou na první pohled z jiné kapsy.
Příčiny celého problému jsou ale jinde – v propojeném jednotném energetickém trhu pod záštitou EU. Jeho pravidla a nařízení nedostatečně reagují na historické rozdíly v národních energetikách, na různou ekonomickou úroveň jednotlivých zemí, neřeší překrucování a zneužívání unijních pravidel národními vládami. Výsledkem jsou obří nerovnosti, jež ovlivňují i ekonomiky jednotlivých zemí a vývoj jejich konkurenceschopnosti. Evropa stále řeší nefungující měnovou unii. Přitom se tu pomalu rodí další, možná závažnější problém – energetika.
Čtěte také:
Po Albánii může ČEZ přijít o licenci i v Bulharsku
ČEZ v zahraničí investoval 72 miliard korun, kromě Albánie s úspěchem
Bulhaři demonstrují kvůli účtům za elektřinu, chtějí znárodnit pobočku ČEZu
Autor je analytikem J&T