Menu Zavřít

Michal Valenta, místostarosta Prahy 1: podnikatel s nízkým nájmem u nás končí

3. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Kontrola nájemních vztahů v nebytových prostorech by měla přinést významné navýšení rozpočtu Městské části Praha 1. Na pronájem prostor s nízkým nájemným radnice vypisuje výběrová řízení.

Výpovědi nájmů nebytových prostor jsou v současné době ostře sledovaným tématem. Proč radnice k výpovědím takto masivně vůbec přistupuje?

Cenová hladina pronájmů v Praze 1 se samozřejmě liší podle konkrétní lokality. Jiný nájem je na Pohořelci, jiný v samotném centru. Když jsme zahájili kontrolu všech nájemních smluv, brzy jsme zjistili, že v řadě případů mají nájemci s městskou částí uzavřenu smlouvu s výší nájemného, která neodpovídá obvyklým cenám pronájmů v dané lokalitě. Lidově řečeno: v jednom domě nájemce platí za metr čtvereční tržní částku, zatímco v sousedním je to pakatel.

Jak velké jsou rozdíly mezi příliš nízkými nájmy, kde radnice dává výpověď, a těmi obvyklými, jichž chcete dosáhnout?

Obrovské. Často nejde opravdu o žádné drobné. Evidujeme i případy, kdy nový nájemce zvítězil v soutěži díky třistaprocentnímu navýšení nájmu, aniž by přitom měnil účel využití prostor. To samozřejmě znamená velký přínos do rozpočtu městské části. I ta se přece musí chovat jako řádný správce a musí hledat rezervy v hospodaření.

Obracíte se s nabídkami na pronájem i na živnostníky, kteří nabízejí základní služby?

I v tomto případě se snažíme s kolegou, místostarostou Danielem Hodkem, do jehož kompetence spadá oblast obchodu a služeb, nabízet nebytové prostory s konkrétním účelem, a tím je přednostně občanská vybavenost. Z toho důvodu tipujeme nebytové prostory, které se nacházejí v bočních ulicích – zde jsou nižší nájmy, které jim umožňují nabízet služby v přijatelných cenách.

Jak postupujete v případech, kdy dojde k ukončení nájmu a nájemce má zájem v nebytovém prostoru dále podnikat?

Pro tento případ vedení městské části přijalo opatření, kterým umožňuje současnému nájemci ještě za doby trvání starého pronájmu zúčastnit se soutěže na nový pronájem – tak, aby nemusel nebytový prostor vyklízet a provozovna nepřerušila svoji činnost. Rád bych dodal, že tato nabídka byla již mnohokrát využita a současný nájemce zvítězil ve výběrovém řízení.

Přesto, jak si mají podnikatelé vytvořit vztah k místu, v němž podnikají, když jim městská část může vlastně kdykoli vypovědět nájemní smlouvu?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Teď děláme nepopulární krok, který je však potřebný a logický. Opakuji, že nemůžeme tolerovat pokřivení trhu, kdy nájemce platí symbolickou částku, zatímco jeho kolega ze stejného oboru o dvě ulice dále dvojnásobně vyšší. Navíc občan se z pozice daňového poplatníka může oprávněně ptát, proč někomu jakoby odpouštíme plnou výši nájmu, zatímco jinému nikoli.

Zatím jsme mluvili o výpovědích kvůli narovnání nájemních vztahů. Co si však počít právě v případech, kdy podnikatel poruší nájemní smlouvu, následně obdrží výpověď, nicméně provozovnu nevyklidí?

Takových případů máme několik desítek a lze je jednoduše poznat podle toho, že provozovny jsou zavřené, v zanedbaném stavu. Nově jsme si nechali od právních expertů vypracovat postupy, jak můžeme tyto nebytové prostory převzít a dát možnost novým nájemcům. Takto se nám podařilo situaci řešit zatím jen v několika případech, nicméně věřím, že se tato praxe rozšíří.

bitcoin_skoleni

Kontroly asi skýtají i řadu překvapení?

To ano. Například ateliéry, které jsou specifickým nebytovým prostorem, se mnohdy pokoutně mění na byty. Podobně nemálo nájemců v oblasti základních služeb porušovalo a stále porušuje nájemní smlouvu tím, že část prodejny orientuje na turistický ruch, místo toho, aby prodávali výhradně potraviny, jak se zavázali ve výběrovém řízení.

  • Našli jste v článku chybu?