Menu Zavřít

Michl: Když o centrálních bankéřích píše už i Blesk, je to na pováženou

18. 1. 2014
Autor: Aleš Michl

Aleši Michlovi nedošel dech ani při běhání, takže jsme spolu mohli probrat problémy naší ekonomiky, výhody oslabení kurzu koruny a jeho spolupráci s Andrejem Babišem. „Musí se tu začít šetřit na ministerstvech, je potřeba elektronizovat státní správu a taky sem chci dotáhnout Teslu,“ popisoval mi svoje vize portfoliový stratég Raiffeisenbank a poradce budoucího ministra financí.

Když jsem si domlouval rozhovor s Alešem Michlem, přemlouval mě, ať zkusíme něco netradičního. „Třeba rozhovor při běhání,“ vypadlo z něj po chvilce přemýšlení. V duchu jsem si klepal na čelo, ale nakonec jsme se domluvili. Kvůli hektickému závěru loňského roku, kdy Aleš Michl kromě působení v Radě ekonomických poradců (kterou sestavil Andrej Babiš po vzoru NERVu) cestoval s exportéry do Brazílie, to ovšem zabralo týdny.

„Podařilo se vyjednat, že se nebudou zvyšovat daně. To by mohla být alespoň polehčující okolnost,“ říkal mi s úsměvem, když jsme se první letošní pátek konečně sešli na Dvořákově nábřeží před Právnickou fakultou UK.

Aleš Michl
Studoval na VŠE v Praze, LSE v Londýně a Wharton School of Finance ve Philadelphii. Dnes působí jako analytik (portfoliový stratég) v Raiffeisenbank a v Radě ekonomických poradců (budoucího ministra financí. Předtím byl v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, spolupracoval s NERVem. Během studií psal pět let pro Hospodářské noviny. Je autorem think thanku Verejnydluh.cz a projektu Rozklikavacirozpocet.cz.

I když jsme vyrazili v mírném tempu, naše pohyby kvůli namrzlému nábřeží u Vltavy chvílemi připomínaly spíš rychlobruslařku Sáblíkovou než odolné běžecké vytrvalce z Afriky. Mluvili jsme o receptech, jak nastartovat stagnující ekonomiku, o měnové intervenci České národní banky nebo o tom, jakým způsobem ušetřit na provozních nákladech ministerstev, aby stát nemusel zbytečně zvyšovat daně.


Jaká bude česká ekonomika 2014?

Věřím, že firmám se bude dařit líp. Problém je ale ve státní správě. Tam se to jen tak nezlepší. Takže si myslím, že letos bude naše ekonomika stagnovat, případně může dojít k malému růstu.

Takže optimistické výhledy nejsou příliš na místě?

Jmenujte mi sektor, který bude hromadně nabírat lidi. Dokud tady nebudou firmy, které si můžou dovolit hromadné nabírání zaměstnanců, tak se nic zásadního nezmění. To je znak, že ekonomika startuje.

Ekonom Aleš Michl a redaktor Peníze.cz Ondřej Tůma Pražské Dvořákovo nábřeží. Vybíháme podél Vltavy směrem na Invalidovnu. Já (vpravo) mám ještě úsměv na rtech. Po pár kilometrech přešel. Aleš Michl už přemýšlí, na co ho budu chtít asi nachytat (foceno iPhonem Aleše Michla).

Co s tím?

Noví politici by měli zvednout zadek a zajet do Kalifornie do Tesly. Tahle firma má skvělou budoucnost. Teď plánují novou továrnu na elektromobily v Evropě. Nevidím důvod, proč bychom se neměli snažit o to, aby ji Elon Musk postavil u nás.

Aby to nedopadlo jako s Amazonem. Ten taky ohlásil, že u nás otevře obří distribuční centra a pak se to všechno začalo komplikovat…

To máte pravdu. Tohle je vážně něco neuvěřitelného. Oni tu chtějí investovat stovky milionů eur a vytvořit několik tisíc pracovních míst a my se začneme cukat. Amazon si vážně nesmíme nechat uniknout.

Jak to, že v mnoha okolních státech už našli cestu z recese a začali růst, ale my se plácáme na místě?

Vždycky je to o tržbách a nákladech. Ekonomiku můžete v recesi nastartovat, když lidem a firmám ulevíte a snížíte jim náklady. My jsme jim ale ještě víc zatopili – začali jsme zvyšovat daně. To bylo úplně na hlavu. Například Spojené státy tenhle mechanismus pochopily, a tak jsou teď na tom mnohem líp.

Vy jste byl jeden z mála, kdo nekritizoval Českou národní banku za oslabení koruny. Naopak jste se pustil do analytiků, kteří byli postupem centrální banky hodně zaskočeni. Proč?

Některé analytiky asi naštvalo, že měli už poněkolikáté chybné prognózy a že špatně poradili klientům. Naše ekonomika je založená na exportních firmách. Když jim pomůžete s kurzem, tak zvýšíte jejich tržby a podpoříte růst. Samozřejmě, že to není úplně čistě tržní rozhodnutí, já bych za to ale ČNB rozhodně nekritizoval. Posunutí kurzu o pár procent není žádná velká rána. Z celé té věci se udělala přefouknutá bublina. Když o centrálních bankéřích píšou už i v Blesku, tak je to na pováženou.

Celý rozhovor je na serveru Finmag.cz.


Čtěte také:

Babišovi poradci navrhují nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy

bitcoin školení listopad 24

Telička v Babišově radě ekonomických poradců nakonec nebude

Český zahraniční obchod vykázal v listopadu historicky nejvyšší přebytek

  • Našli jste v článku chybu?