Firma Microsoft oznámila, že do jednoho roku musí všichni její subdodavatelé ve Spojených státech, kteří mají více než 50 zaměstnanců, poskytnout pracovníkům nárok na placenou rodičovskou dovolenou po dobu alespoň 12 týdnů. Jinak s nimi přestane dělat obchody. V USA firma spolupracuje s tisícovkou firem.
Microsoft byl v minulosti kritizován za to, že využívá svůj vliv, aby donutil obchodní partnery plnit své požadavky, se kterými ne vždy ostatní firmy souhlasí. Nyní se snaží své dodavatele „pozitivně“ motivovat v oblasti, která obvykle spadá do kompetencí odborů.
Firma spolupracující s Microsoftem, která má více než 50 zaměstnanců, jim musí zajistit minimálně na 12 týdnů rodičovskou dovolenou a vyplácet jim až tisíc dolarů týdně (22 170 korun). Ve většině případů má jít o dvě třetiny běžného platu. Jinak přijde o zakázky od Microsoftu. Jedná se o subdodavatele na území Spojených států a na splnění podmínky mají jeden rok, uvedla na blogu Microsoftu viceprezidentka firmy Dev Stahlkopfová.
Nejde o náhlé zalíbení ve výdobytcích sociálního státu, ale o reakci na změnu legislativy v americkém státě Washington, kde má Microsoft ústředí. V roce 2020 vstupuje v platnost povinnost dávku vyplácet. Stahlkopfová připustila, že softwarová firma bude mít v důsledku této politiky vyšší náklady. Ve Spojených státech je stále výjimkou, aby matky po porodu pobíraly peněžitou pomoc v mateřství. Washington se stane teprve pátým státem, který tuto dávku uzákoní.
Dopad na malé firmy
Microsoft chce mít stejné podmínky pro rodiče nově narozených dětí nejen u svých zaměstnanců a firem ve státě Washington, ale po celém území Spojených států. Technologický gigant, který založili v roce 1975 Bill Gates a Paul Allen, má podle deníku The Washington Post v USA okolo tisícovky partnerů. Polovina z nich sídlí mimo stát Washington.
Ekonomka Abby McCloskeyová uvedla, že Microsoft dává všem velkým zaměstnavatelům v zemi signál, že placená rodičovská dovolená nemá být výsadou na pozicích, na které je obtížné sehnat lidi, ale pro všechny pracující v Americe.
Kritici novinky nicméně varují, že pro menší firmy může být takový požadavek na proplácení dovolené po dobu tří měsíců finančně nesplnitelný, zejména s ohledem na to, že na tuto dobu si musí zajistit za chybějícího rodiče náhradu.
Federální zákon ve Spojených státech počítá s neplacenou rodičovskou dovolenou po dobu 12 týdnů. Některé firmy svým zaměstnancům část platu proplácejí. Příznivci zavedení placené mateřské argumentují tím, že okolo čtvrtiny pracujících matek se do práce kvůli nedostatku financí vrací už po dvou týdnech po porodu.
Prezident Donald Trump před volbami hovořil o zavedení placené rodičovské dovolené, v úřadu zatím žádné kroky v tomto směru nepodnikl.
Dále čtěte: