Česká vláda vyprodukovala kočkopsa
Šlechtitelé národní ekonomiky, správci státního majetku, poradci a experti vlády se podívali na Český Telecom a přišli s novým ultravýnosným živočišným druhem, skýtajícím mimořádné příjmy pro státní pokladnu. Jmenuje se Český Transakční Kočkopes. Je to druh vyšlechtěný ve spolupráci s experty, kteří stáli u zrodu jiných mimořádně výnosných odrůd, které sklidila Česká konsolidační agentura.
Jedinečnost nového druhu spočívá v tom, že se bez ladu a skladu smíchají dohromady výhody a nevýhody prodeje Českého Telecomu metodou přímo strategickému investorovi (zkratkou PSI, ale pozor, zde je názvosloví nejednotné, někteří kritici tuto metodu nazývají nesprávně KAPSY) a metodou přes kapitálový trh. Té bychom mohli říkat KOČKA.
V praxi to funguje jako takzvaná duální neboli přesněji schizofrenní strategie: Krok jedna, která se má stihnout do konce března (!!!) s podepsáním smlouvy se strategickým investorem, vypadá takto: firmě Swisscom vláda slíbí možnost rychlého jednání, protože o Českém Telecomu již stejně všechno ví, a ostatním zájemcům se dohodí poradci a známí šlechtitelé, kteří jim vyzradí tajemství ukryté v Českého Telecomu za pár babek. Za několik týdnů budou všichni vědět všechno a mohou podat seriozní nabídky a také rozhodit pár kostiček na dvorek. Pak se vybere ta nejvyšší nabídka. A kdo jí podá? To se neví, ale zřejmě firma Swisscom, protože jen ta může zvládnout onen šibeniční termín. Přece jenom nespoléhala jen na české kozly-zahradníky, ale zjistila si věci přímo u zdroje, jako investor v Českém Telecomu.
Nikdo ale nechápe, proč by švýcarským státem ovládaný Swisscom chtěl zaplatit 350 korun za akcie Českého Telecomu, kterých se před rokem zbavoval za 255 korun? Že by nová švýcarská investiční metoda? Čeští Mičurinové však museli být zaskočeni, kdyby si den po svém rozhodnutí přečetli na webové stránce listu Financial Times, že švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz dal jednoznačně najevo svoji nechuť k akvizicím, které by mohly ohrozit ziskovost Swisscomu, ve kterém majoritu drží stát. Financial Times dodal, že na zájem Swisscomu o Český Telecom se ve Švýcarsku nahlíží se skepsí vzhledem k nepřesvědčivým výsledkům dosavadních akvizicí. Když je ministr Merz skeptický vůči zahraničním dobrodružstvím Swisscomu, jak mohou čeští ministři doufat, že bude nadšeně přidávat bonus za majoritu v Českém Telecomu?
Druhý krok prodeje by dle vlády asi vypadal takto: Kdyby se Swisscom a jiní náhodou rozhodli, že Český Telecom není zas až takový zázrak, a vláda zjistí, že fantoma strategického bonusu nepolapila a že se celý proces prostě nestihne do konce března, hodí se Český Telecom na kapitálový trh. To ale bude tak trochu na kočku, neboť trh není hloupý. Cena akcií půjde dolů a šlechtitelé se možná raději vrátí ke kroku jedna, a budou se tvářit, že experiment pokračuje.
Nerozhodnost a nekompetentnost většiny Grossových lidí ve vládě je trestuhodná. Známé heslo úspěšných politiků a byznysmenů je: Informace ti dodají jistotu v rozhodování. Vládní tým nejenže nemá s tak velkou a složitou transakcí, jako je prodej Českého Telecomu, zkušenosti, ale nemá ani dostatek kvalitních informací. Ne proto, že by je neměl naservírované na stříbrném tácu, ale proto, že ho celý proces jednoduše nezajímá. Když před pár týdny ministr financí a vládou najatí poradci organizovali pro vládu vzdělávací seminář o přednostech a nevýhodách různých privatizačních metod, kromě hostitele Bohuslava Sobotky a ministra informatiky Vladimíra Mlynáře na něj nepřišel nikdo z osmnáctičlenné vlády.
Jestliže Grossovu kabinetu chybí rozhodnost a kompetentnost, tak naopak zcela jistě nechybí zpupnost a ignorace. Kočkopsa se mu podařilo vytvořit navzdory upřímnému, nevídanému a urputnému varování odborné veřejnosti, globálních i místních expertů, kteří tvrdí, že nelze křížit kočku se psem, protože jsou to odrůdy velmi vzdálené a navíc se nesnášejí. Vláda se ale nedala odradit a první exemplář je na světě. Má psí hlavu a kočičí ocas – privatizace jedné z největších českých společností.
Je pravda, že čeští ekonomičtí experti prvenství již dlouho v žádné disciplíně nezískali. Naposledy to byla kuponová privatizace, dlouhé roky nic, a pak přišla Česká konsolidační agentura. Nyní konečně porodili Českého transakčního kočkopsa!