Menu Zavřít

Migrace do Evropy přes Středozemní moře se loni snížila o polovinu

5. 1. 2018
Autor: Profimedia.cz

Do Evropy se loni přes Středozemní moře dostalo výrazně méně migrantů než v roce 2016. Zatímco za uplynulých 12 měsíců dorazilo hlavně do Itálie, Řecka nebo Španělska 171 635 migrantů, předloni jich bylo 363 504. Počet příchozích tak meziročně klesl o více než polovinu. Agentura EU pro ochranu vnějších hranic Frontex zaznamenala loni celkem 204 300 ilegálních přechodů unijní hranice.

Zhruba 70 procent všech migrantů, kteří se ze severní Afriky či Blízkého východu přeplavili do Evropy, skončilo v Itálii, zbytek na evropskou půdu vstoupil ve Španělsku, Řecku a na Kypru.

Ve snaze překonat Středozemní moře a dostat se na starý kontinent zahynulo do 20. prosince loňského roku přinejmenším 3100 lidí.

Na celém světě přišlo podle statistiky Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o život nejméně 5300 migrantů, oběti Středozemního moře tak tvoří podstatnou část této bilance. Počet lidí, kteří zahynuli při útěku z vlasti, je ale ve srovnání s rokem 2016 o třetinu nižší.

Mezi libyjskými a italskými břehy námořníci loni zachránili přes 20 tisíc migrantů, kterým hrozilo utonutí. Nejvíce práce měli v květnu, kdy pomohli v nouzi na moři téměř čtyřem tisícům lidí.


Babišovi jde o princip. Česko nebude napodobovat „slovenskou cestu“, aby se vyhnulo žalobě

 Premiér Andrej Babiš


Většina migrantů, kteří loni do Evropy připluli přes Středozemní moře, pocházela ze západní Afriky. Kromě nich pocházeli běženci nejčastěji z Bangladéše, Eritreje, Egypta, Súdánu, Maroka, Sýrie a Libye.

Agentura Frontex zaznamenala podle dnes zveřejněných předběžných dat za loňský rok 204 300 ilegálních přechodů vnější hranice Evropské unie. To je o 60 procent méně než v roce 2016. Počet ilegálních přechodů se tak podle agentury pro ochranu vnějších hranic EU snižuje už druhým rokem.

Zatímco ve srovnání s předchozím rokem počet migrantů přicházejících do Itálie a Řecka klesl, počet lidí, kteří ilegálně překročili hranici Španělska, vzrostl. Dosáhl dokonce nejvyšší úrovně od roku 2009, kdy Frontex začal příslušná data sbírat.

Podle odhadů Frontexu do Itálie loni přišlo zhruba 119 tisíc migrantů, do Řecka 41 700 a do Španělska 22 900. Zbytek migrantů se dostal do EU přes jiné země.

EBF24

Největší skupinu migrantů přicházejících do Itálie tvoří podle Frontexu Nigerijci. Občanem této nejlidnatější africké země je každý sedmý migrant, který k italským břehům dorazí. Následují občané dalších západoafrických zemí - Guineje a Pobřeží slonoviny - a Bangladéšané. Do Španělska se nejčastěji dostávají Alžířané a Maročané, do Řecka Syřané, Iráčané a Afghánci.

Přečtěte si také:

Od vítání k deportaci. Dostat uprchlíka z Německa do Afghánistánu stojí 350 tisíc

Nefungují a rozdělují Evropu. Tusk zkritizoval kvóty na uprchlíky

Mouřenín skončil. Restauratér v Berlíně změnil „náckovský“ název podniku

Od optimismu k rozčarování. Uprchlíků v Německu pracuje jen 17 procent


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).