Pro personál ostravské fifejdské nemocnice to byl jeden z těch špatných zážitků.
Když krátce po šesté odpolední v úterý 1. dubna 2014 přiběhly sestry na pokoj interny, odkud houkal požární hlásič, na posteli seděla padesátiletá pacientka v plamenech. Po několika dnech kvůli těžkým popáleninám zemřela. „Hořel tam kyslíkový přívod. Při ošetření se u ní našel zapalovač, takže pravděpodobnou příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm během kyslíkové terapie. Došlo tam k zášlehu,“ prohlásil Milan Polleč, tehdejší bezpečnostní ředitel nemocnice.
Polleč, dlouholetý ostravský policista, ve špitálu vydržel jen šestnáct měsíců, v červenci 2015 se stal ředitelem společnosti F. S. C. bezpečnostní poradenství. A od začátku letošního roku pracuje na ministerstvu obrany. Šéfuje resortní Agentuře pro hospodaření s nemovitým majetkem. „Výběrové řízení bylo ukončené 13. prosince 2019, přihlásilo se osm a druhého kola (pohovorů) se zúčastnilo sedm žadatelů. Inženýr Polleč byl komisí vybrán jako nej vhodnější kandidát,“ upřesňuje Jan Pejšek, mluvčí obrany.
Bude to lež
Tento tendr byl nicméně hned z několika důvodů zajímavý, jak zjistil týdeník Euro. Jednak proto, že Polleč je známým nynějšího ministra obrany Lubomíra Metnara. Seznámili se na ostravském ředitelství Policie ČR, kde oba pracovali mnoho let.
Týdeník Euro žádal Metnara o vyjádření, ten však na dotaz neodpověděl. Místo něj odepsal mluvčí Pejšek. A odmítl, že by komise upřednostnila ministrova známého před konkurenty.
„Pokud by se někde objevila formulace, že (Metnar) zařídil místo pro svého známého, bude to lež,“ tvrdí mluvčí s tím, že Milan Polleč prý byl u pohovoru ze všech uchazečů nejschopnější.
I přes taková slova zůstává nejasné, jak Polleč, nezpochybnitelný odborník na bezpečnost, mohl vyhrát výběrové řízení na ministerskou agenturu, jejímž hlavním úkolem je provoz, řízení a budování armádních staveb. „Agentura má daleko širší rozsah působnosti než pouze nemovitou investiční výstavbu. Ředitel proto musí být především kvalitní manažer,“ brání Pejšek komisi i Polleče.
Dvaadvacet let v oboru? Málo
Výběrové řízení ovšem budí pozornost i proto, že jedním z neúspěšných kandidátů byl podle zjištění týdeníku Euro i Libor Barák. Ten už od roku 2014 vede oddělení investic, projektů a staveb ve státním podniku Vojenské lesy a statky. Na ministerstvu obrany pracoval v letech 1998 až 2013 a věnoval se především nemovité infrastruktuře. Sám Barák se k věci nechtěl příliš vyjadřovat, pouze řekl, že se výběrového řízení zúčastnil a obrana mu zdůvodnění jeho neúspěchu poslala e-mailem.
„U výběrového řízení byl (Barák) vyřazen z důvodů nesplnění jednoho z předepsaných kvalifikačních požadavků,“ reagoval Pejšek. Týdeník Euro následně od dvou úředníků z vedení ministerstva zjistil, že oficiálním zdůvodněním měla být Barákova nedostatečná praxe v oboru.
Nemovité infrastruktuře se přitom Barák podle svého životopisu věnuje od roku 1998, kdy absolvoval Vojenskou akademii v Brně a nastoupil na ministerstvo. Tento tendr, z něhož vyšel Polleč jako vítěz, tak jen potvrzuje, že ministerská personální výběrová řízení v éře Lubomíra Metnara jsou velmi problematická.
Ostatně stačí připomenout obsazení křesel dvou náměstků. Tím prvním příkladem je vzestup Kateřiny Blažkové, která se loni v květnu stala náměstkyní pro řízení organizací. Metnar si ji na resort přivedl v červnu 2018, když se stal ministrem obrany. Z tehdy sedmadvacetileté ženy udělal bleskově svou politickou náměstkyni. Jejich cesty se přitom sešly už dávno předtím na ministerstvu vnitra, kde Metnar vládl během předchozí vlády Andreje Babiše. Metnar jí věřil natolik, že ji na vnitru pověřil řízením své kanceláře.
A hned od vstupu obou na obranu bylo jasné, že Blažková, nyní Suchoňová, politickou náměstkyní nebude donekonečna. Ostatně i sám Metnar mluvil o tom, že jde jen o dočasné řešení. Suchoňová patří k těm několika lidem, k nimž má Metnar absolutní důvěru. „Byla úspěšná ve výběrovém řízení vyhlášeném v březnu letošního roku, jehož závěrečné fáze (pohovor s komisí) se účastnili tři kandidáti. Jejich znalosti a schopnosti posuzovala nezávislá komise,“ sdělil resort k jejímu jmenování.
Podobně se Metnar sblížil i s mladým úředníkem Filipem Říhou, jehož nejdříve pověřil vedením vyzbrojovací sekce. Říha pak uspěl i ve výběrovém řízení a stal se plnohodnotným náměstkem. Před pár týdny ovšem musel křeslo kvůli vysokým cenám nákupů opustit. Na ministerstvu však zůstává a stále se na několika zakázkách podílí jako poradce.
I když měl fungování a obsazování důležitých postů na ministerstvech a dalších úřadech projasnit zákon o státní službě, obrana dokazuje, že k dokonalosti je ještě daleko. •
Hned od vstupu na obranu bylo jasné, že Blažková, nyní suchoňová, politickou náměstkyní nebude donekonečna.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz