Roční míra inflace v Argentině by koncem roku mohla být nižší, než se původně očekávalo. S odkazem na průzkum mezi více než čtyřmi desítkami analytiků to uvádí zpravodajská agentura Reuters.
Podle odborníků by roční úroveň nakonec mohla dosáhnout 123 procent, což je ve srovnání s odhady z minulého měsíce o 4,75 procentního bodu méně. V červenci se roční inflace zmírnila z červnových 271,5 na 263,4 procenta. Ačkoli se jedná o třetí pokles v řadě, tyto hodnoty stále patří k nejvyšším na světě.
Nižší inflace, ale také pokles HDP
Měsíční inflace v srpnu klesla o 0,13 procentního bodu a dosáhla 3,9 procenta, přičemž v září by měl růst cen zpomalit o další 0,4 procentního bodu. Analytici ovšem rovněž předpovídají pokles hrubého domácího produktu. Ekonomika jihoamerického státu dle nich meziročně odepíše 3,8 procenta.
„Úroveň aktivity se začne zotavovat ve třetím čtvrtletí tohoto roku, kdy dojde k nárůstu o 0,9 procenta,“ uvádí průzkum. V něm oslovení analytici dodávají, že v následujícím roce by mělo HDP naopak o 3,5 procenta povyrůst.
Inflace v Argentině se masivně zvýšila poté, co se země v roce 2018 propadla do ekonomické krize. Její zahraniční dluh vzrostl na neudržitelnou úroveň a peso se propadlo vůči americkému dolaru.
Když se ultraliberální prezident Javier Milei loni dostal k moci, slíbil, že hospodářskou krizi v zemi ukončí, a to pomocí radikálních kroků. Vsadil například na odstranění pesa a přijetí dolaru či výraznou redukci státních výdajů. Ušetřit přitom prezident plánoval třeba na důchodech a sociálním zabezpečení.
Mileiho fantazijní svět
Ačkoli se inflaci postupně krotit daří, Mileiho úsporná zařízení život mnoha obyvatelům země spíše komplikují. Podle agentury AP vzrostly životní náklady v zemi za prvních pět měsíců tohoto roku meziročně o 80 procent. Ceny v restauracích v Buenos Aires tak dosáhly úrovně srovnatelné se Spojenými státy, jenže s tím rozdílem, že Argentinci si vydělají jen zlomek toho, co průměrní obyvatelé USA.
„Svět, ve kterém vláda žije, se všemi těmi čísly, která říkají, že ekonomika je skvělá, je pouhou fantazií,“ nechal se v červnu pro americkou agenturu slyšet 34letý taxikář z hlavního města José Rafael. „Ve skutečnosti jsem kvůli této ekonomice jen stěží schopný uživit svého syna,“ dodal.
Závažnost situace v květnu dokázala také tamní centrální banka, která oznámila, že vydá bankovky v nové nejvyšší nominální hodnotě 10 tisíc pesos. K tomuto kroku se rozhodla kvůli extrémně vysokým cenám, v jejichž důsledku byli Argentinci nuceni nosit s sebou tašky plné hotovosti.
Zdražování zašlo dokonce tak daleko, že si obyvatelé začali odepírat i národní tradiční pochoutku v podobě hovězího masa. Místo toho částečně přesedlali na levnější alternativy z vepřového a drůbežího. Enormně vysoké jsou také účty za energie.
V červnu se navíc v médiích objevila zpráva o tom, že vlivem chudoby, jež zavládá napříč celou zemí, přibývá lidí bez domova, a to hlavně ve velkých městech. Ba co hůř, celá řada rodin je kvůli tomu dokonce nucena snižovat spotřebu i zcela základních potravin.