O koupi domácí pivovarské jedničky se uchází i několik českých investorů. Plzeňský Prazdroj se stal zbožím na prodej kvůli největší fúzi v dějinách oboru.
Světový výrobce piva číslo jedna Anheuser-Busch InBev se dohodl na fúzi s konkurenčním SABMillerem. Pokud chce k takové akci získat souhlas Evropské unie, bude se muset zbavit všech aktiv kupovaného koncernu ve střední a východní Evropě.
Vedle polské Kompanie Piwowarske či rumunských Ursus Breweries patří k těmto aktivům i plzeňská skupina sdružující ležák Pilsner Urquell a značky Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel. A v řadách zájemců o koupi figurují i české skupiny. Redakce týdeníku Euro má z několika důvěryhodných zdrojů potvrzeno, že jsou nejméně čtyři. A nejaktivnější z nich jsou v tuto chvíli dvě.
Chceme rychlou analýzu
Jednou z nich je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jehož investiční apetit po úspěšné akvizici O2 roste. Další na seznamu vážných zájemců jsou i byznysmeni Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Podnikatelé koncem loňského roku prodali gumárenskou společnost ČGS Holding švédské firmě Trelleborg zhruba za 31 miliard korun. Na účtech tak mají poměrně dost hotovosti. Ovšem je otázkou, zda jim bude na nákup Plzeňského Prazdroje stačit. Cena prodávaného balíku se odhaduje na 60 až 100 miliard korun.
O gigantické fúzi čtěte:
Američané posvětili spojení pivovarů AB InBev a SABMiller
Týdeník Euro hovořil na téma Plzeňský Prazdroj s několika investičními poradci. Také oni potvrzují, že ryze českých zájemců o pivovary je více. „Před několika týdny mě oslovily dvě velké české investiční skupiny s tím, že se prodává Plzeňský Prazdroj, zda by bylo možné udělat nějakou rychlou analýzu, v jaké ekonomické situaci je pivovarská skupina a jaká je aktuální situace na českém trhu, možnosti exportu a podobně. Pokud by vyšla čísla dobře, měly by za určitých okolností zájem se soutěže o prodej Prazdroje a spol. zúčastnit,“ sdělil jeden z poradců. Jeho jméno Týdeník Euro nezveřejňuje s ohledem na citlivost transakce.
Cena může být nižší
I když se hodnota plzeňské skupiny odhaduje až na sto miliard korun, prodejní cena nakonec může být mnohem nižší. Což je dobrá zpráva pro domácí investory, kteří nedisponují tolika penězi jako ostřílené zahraniční skupiny. „Všichni zájemci vědí, že Belgičané střední a východní Evropu prodat musejí, takže jim mohou diktovat a Belgičané chtě nechtě budou muset s cenou dolů,“ myslí si Jan Veselý, pivovarský analytik a bývalý předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.
Teoreticky by kontrakt mohlo zlevnit i rozdělení nabízeného balíku. Vlastník by si třeba mohl pořídit jen českou divizi – Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Kozla. V takovém případě se podle zjištění týdeníku Euro mluví o ceně 49 miliard.
Takovému scénáři ale Veselý a další oslovení pivovarští odborníci příliš nevěří a nedávají mu ani šanci. „Je to podobná situace jako v řeznictvích před rokem 1989. Kdo chtěl svíčkovou, musel si přikoupit i bůček, protože řezník věděl, že samotný bůček neprodá,“ tvrdí Veselý. „Stejně tak si Belgičané uvědomují, že kdyby prodali jen Prazdroj, zbytek skupiny si už nikdo nekoupí. K prodeji bude buďto všechno, nebo nic,“ doplňuje jedním dechem.
Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro.
Dále čtěte:
Největší pivovar světa prý blokuje dovoz vlastních piv do Belgie
Plzeňský Prazdroj loni zvýšil zisk na 3,7 miliardy