Menu Zavřít

Milionové odměny za položení světové ekonomiky

23. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Barack Obama se zalyká vztekem. Rozdal stovky miliard dolarů bankám na jejich záchranu a stovky milionů skončily na odměnách - bankéřů, kteří svou nezodpovědností přivedly ekonomiku na pokraj krachu. A závěr? Další biliardy dolarů na záchranu bank.

Barack Obama

Autor: ČTK

Veřejnost má za to, že bankéř udělá průšvih, pak dostane od vlády sanaci, náhradu, dostane peníze zadarmo, zaplatí průšvih a jede se dál. Tak to není. Každý bankovní manažer, který takový průšvih udělá, bude mít pro něj nepříjemné následky. Především v první řadě přijde o prémie, které jsou vázány na bankovní zisk,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz Pavel Kohout, člen vládního NERVu a ředitel pro strategii Partners.

Realita je ale jiná - a veřejnost je mnohem blíže pravdě. Šéfové o prémie nepřišly. Naopak se jejich účty rozrostly o miliony dolarů. Americký prezident Barack Obama se prý podle svých slov „zalyká vztekem“.

Tabulka: Výše odměn a státních dotací bank a AIG

Jméno Pozice Finanční instituce Výše odměny Státní pomoc pro instituci
AIG 165 mil. USD 173 mld. USD
Andrea Orcel Head of Global Origination Merrill Lynch 34 mil . USD loňská ztráta 28 mld. USD
11 manažerů Merrill Lynch přes 10 mil. USD loňská ztráta 28 mld. USD
Kenneth Lewis CEO, president, předseda představenstva Bank of America 9,96 mil . USD 45 mld. USD
Vikram Pandt CEO Citigroup 11 mil . USD 45 mld. USD
Fred Goodwin Royal Bank of Scotland odstupné 16,9 mil. GBP 20 mld. GBP

Autor: E15

Manažeři finančních institucí prokázali své schopnosti. Nejen, že se jim podařilo jejich instituce dovést na pokraj krachu a pádu do propasti zabránilo jen záchranné lano státních dotací, ale zároveň si dokázali navzdory krizi polepšit. Oproti jiným rokům ale sáhli raději po hotovosti než po akciovém programu.

Dlouho se z prémií ale asi radovat nebudou. Přinejmenším manažeři AIG. Kongres s neuvěřitelnou rychlostí ve čtvrtek schválil zákon, na základě kterého bude možné zdanit některé prémie až 90% sazbou.

Navzdory vyplaceným obrovským prémiím vysoce postaveným manažerům finančních institucí se dočkají banky další státní pomoci.

„Fed rozhodl o rozšíření současného programu na vykupování cenných papírů krytých hypotékami (MBS) o 750 mld. dolarů až na 1,25 bln. dolarů, přičemž zároveň navýšil také program na vykupování dluhu vládou podporovaných agentur (Freddie Mac a Fannie Mae), a to ze současných 100 mld. dolarů na 200 mld. Kromě výše uvedeného Fed po dlouhém váhání rozhodl také o tom, že začne vykupovat americké vládní dluhopisy, jejichž objem by měl v jeho portfoliu do konce roku narůst o 300 mld. dolarů,“ uvádí zpráva z minulého čtvrtka.

MM25_AI

Dochází tak nejen k dalšímu zadlužování, ale Fed tiskne nové peníze. Amerika se tak rozhodla splácet část svého dluhu ražebným. Pro USA to má několik krátkodobých pozitiv - vyšší inflace umaže část federálního dluhu i dluhů domácností, krom toho oslabí americký dolar, což Americe pomůže k oživení ekonomiky.

Více na Investujeme.cz.

  • Našli jste v článku chybu?