Zadání studie Deloitte & Touche vyvolává dohady
Sdružení CZ.NIC si nechalo téměř za půl milionu korun vypracovat od společnosti Deloitte & Touche studii o tom, zda je decentralizace správy této domény technicky proveditelná. Vzhledem k tomu, že v řadě zemí je tento systém již zaveden, budí zadání takové studie včetně jejich závěrů nejrůznější podezření. Technická komise sdružení by si s podobným úkolem jistě poradila také. Prozrazení obsahu této zprávy je ovšem vázáno reversem pod pokutou pěti milionů korun.
Žádné novinky.
Týdeníku EURO se podařilo zjistit, že zpráva neobsahuje nic, co by čeští internetoví experti již nevěděli. Překvapením je pouze posledních pár stránek studie, obsahujících finanční struktury akce. Tu mnozí považují buď za úmyslně, nebo z neznalosti věci nadhodnocenou. Deloitte & Touche údajně předpokládá hardwarové náklady ve výši 30 až 40 milionů korun. „Jde o ospravedlnění nabídkové ceny, je to jasně eliminující opatření,“ uvedl zdroj týdeníku EURO. Nezávislí odborníci se totiž domnívají, že deset milionů by mělo náklady pokrýt. Počátkem srpna CZ.NIC, které v České republice zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .CZ, zveřejnilo na svých webových stránkách pravidla veřejné obchodní soutěže na dodávku „Decentralizovaného řešení správy domény nejvyšší úrovně .CZ“. Zadání uvádí, že soutěže se mohou zúčastnit pouze tuzemské subjekty. Na základě nového systému bude možné v průběhu příštího roku uvést do provozu systém více registrátorů, které nové odborné české názvosloví (převzaté ze zahraničí) nazývá registráři, zatímco registrátorem se stává zákazník.
Doména levnější nebude.
Tímto krokem sdružení CZ.NIC konečně posune kritizovanou problematiku správy domén směrem ke standardnímu konkurenčnímu prostředí, v němž budou mít registráři možnost volné tvorby cen. Sdružení se tak zbaví nákladů i rozsáhlé agendy spojené s kontrolou a vybíráním poplatků od koncových zákazníků, kterých je v současné době přibližně 150 tisíc. Jakým poměrem se ovšem poplatky za registraci domén budou mezi registráři a CZ.NIC dělit, zatím není jasné. V současné době se za registraci platí 1600 korun a 800 korun ročně jako udržovací poplatek, ačkoliv nezávislí experti odhadují reálné náklady za správu a technologii na méně než třetinu. Přesto se její výše pro příští rok snižovat nebude.
Kdo si vydělá?
Součástí nové smlouvy o registraci a provozování doménových jmen bude i zabezpečení technického řešení centrální registrace (dosud je technickým provozovatelem společnost KPNQwest po vstupu ruského investora přejmenovaná na GTS). CZ.NIC na rozdíl od svých mediálních proklamací nemusí s decentralizací pospíchat. Technologické řešení registrace domén zatím smluvně zajišťuje KPNQwest/GTS, ale časově limitovaná mandátní smlouva, která do KPNQwest odváděla 85 procent zisku (přibližně 90 milionů korun za rok 2001) měla příští rok skončit. Byla však překvapivě a bez publicity prodloužena na neurčito. Pouze smluvní odvody z příjmů CZ.NIC byly sníženy na 83,5 procenta. Podepsáním časově neomezené smlouvy o další spolupráci vzniká prostor na její další prodlužování, a tudíž i pro další přelévání peněz do GTS. To vše až do doby, než CZ.NIC skutečně na nový systém přejde.
Kluci z garáže.
„Poptáváme softwarový balík, který by zaručil kontinuální činnost a zároveň nás zajímá, zda je zájemce o technologickou stránku věci schopen finančně pokrýt náklady na hardware,“ řekl týdeníku EURO předseda představenstva CZ.NIC Petr Král. To je také důvod, proč sdružení požaduje kromě nevratného poplatku 24 400 korun (za pouhou možnost získat zadání soutěže) i jistinu tří milionů, pro ty, kdo se s řešením do výběrového řízení přihlásí. Tato částka je odvozena jako deset procent z odhadu nákladů uvedných ve studii Deloitte & Touche. „Je to nástroj, jak sehnat spolehlivého dodavatele,“ říká Petr Král. Nechceme, aby s projekty přicházeli kluci z garáže, kteří nebudou mít prostředky na financování hardware. Nemůžeme ani riskovat, že nám systém za dva týdny zkolabuje.“ V internetové komunitě je v Česku mnoho firem, které by si se zadáním poradit uměly, ale nemohou si zablokování tří milionů dovolit.
Ruka ruku myje.
Petr Krtál uvádí, že vedení CZ.NIC uvažuje o dvou systémových možnostech řešení decentralizace. Jednou z nich je, že vítěz soutěže bude také systém provozovat (podobně jako dnes KPNQwest/GTS), druhou, že jej sdružení CZ.NIC formou operačního leasingu odkoupí a bude provozovat samo. Týdeník EURO zjistil, že dvěma horkými kandidáty na milionové příjmy jsou GTS (Milan Rusnák) a holding ICZ (Jiří Orság). Obě společnosti už ze současného stavu na bázi kooperace profitují. Vítěze výběrového řízení doporučí valné hromadě představenstvo CZ.NIC, v němž mimo jincý zasedá i Jiří Orság. Informace ze sdružení CZ.NIC říkají, že se ještě nestalo, aby členové hlasovali jinak, než jim představenstvo doporučí.