Menu Zavřít

Miliony přicházejí z Moskvy

17. 8. 2007
Autor: Euro.cz

ČKA prodala svůj podíl v PČRB za více než 400 milionů korun

Česká konsolidační agentura (ČKA) obvykle prodává své pohledávky za zlomek jejich nominální hodnoty. Takové je ostatně její poslání - vytěžit alespoň něco ze špatných aktiv převedených z bývalé IPB či jiných bank. Zpráva z Moskvy není v tomto světle zas tak špatná - ČKA prodala svůj podíl v První česko-ruské bance (PČRB) za více než 400 milionů korun. Konsolidační agentura v bance vlastnila necelých čtrnáct procent - jako dědictví právě po bývalé IPB. Podíl koupil šéf banky Roman Popov, jenž dnes ovládá v PČRB už necelých 75 procent. Česko-ruská banka má platnou bankovní licenci v Rusku a opakovaně žádá o českou licenci pro dceřinou společnost v Praze.
Dědictvím po bývalé IPB je vlastně celá PČRB, která vznikla v Moskvě v roce 1996. Možná nechybělo mnoho a ocitla by se ve stejné „popelnici“ jako další pohrobkové někdejšího „lva ve světě financí“. Poté, co bývalou IPB v roce 2000 převzala ČSOB, přijeli se do Moskvy podívat představitelé její mateřské společnosti, belgické KBC. Belgičané se tehdy rozhodli, že banku v Rusku nepotřebují. Činnost PČRB byla fakticky zastavena a banka skončila v „konsolidačce“. Pak ovšem do hry vstoupil silný ruský partner, který se stal spolumajitelem a následně také výrazně zvýšil základní kapitál a učinil z banky významnějšího hráče v rámci ruského trhu. Tímto partnerem byla společnost Strojtransgaz, přední ruský dodavatel plynárenské infrastruktury. Od té doby se v českých vládních úřadech vedly diskuse a spory o to, zda by si český stát měl ponechat v PČRB podíl, aby tak do budoucna zajistil podporu českým obchodním aktivitám v Rusku. Nakonec padlo jiné rozhodnutí: podíl prodat. To bezpochyby souvisí i se skutečností, že ČKA na konci letošního roku ukončí činnost a návrhy převést podíl v PČRB na jiných český vládní úřad neprošly.
Dnes se PČRB paradoxně hodlá nadále zabývat financováním česko-ruského obchodu, i když český podílník (podobně jako Strojtransgaz) už mezi spoluvlastníky nefiguruje. Popov uvádí, že služby pro exportéry a importéry zůstávají jedním z hlavních strategických cílů banky. A vysvětluje, že právě v této oblasti vidí značný tržní potenciál. Obchodní výměna Ruska s Českem či dalšími zeměmi střední Evropy v poslední době poměrně rychle roste. Ostatní banky jsou ochotny financovat spíše velké projekty. Do Ruska však míří také menší čeští (či slovenští a další) exportéři i investoři. Pro banku tudíž vzniká zajímavý specifický segment.
PČRB se ve svých aktivitách nehodlá soustředit pouze na ČR. Je však evidentní, že vzhledem k již existujícím kontaktům zůstanou zdejší aktivity značné. Česko-ruská banka spolupracuje s pojišťovací společností EGAP i Českou exportní bankou, s níž letos uzavřela (během návštěvy prezidenta Václava Klause v Kremlu) kupříkladu smlouvu o vytvoření Fondu speciálních investic, který má podpořit česko-ruské investiční projekty. A jen tak mimochodem, belgická KBC už také zamířila do Ruska. Letošní převzetí tamní banky Absolut ji ovšem přišlo na třičtvrtě miliardy eur. (žiž)

  • Našli jste v článku chybu?