Česká zahraniční politika je roztříštěná. Navíc jí chybí peníze, soudí Miloslav Ransdorf, europoslanec za KSČM.
Foto: KSČM
Jakých pět hlavních cílů by měla sledovat česká zahraniční politika v příštích pěti letech?
Česká zahraniční politika by měla vyjadřovat národní zájmy, zvětšovat manévrovací prostor pro naši zemi ve všech oblastech. Měla by podporovat export a v rozumné formě nás začleňovat do procesů evropské integrace. Usilovat o to, abychom uměli využívat pro sebe procesů globalizace.
Jaké nástroje by pro dosažení cílů měla zvolit?
Základní prioritou je silná a kvalitní diplomatická služba a také využívání členství v mezinárodních organizacích.
Jak má vypadat česká zahraniční politika?
Jan Zahradil: Česko potřebuje jednotně řízenou ekonomickou diplomacii Karel Schwarzenberg: V Česku se o zahraniční politiku skoro nikdo nezajímá Jan Hamáček: Česko musí být v EU aktivnější[[http://www.profit.cz/clanek/miloslav-ransdorf-ceska-zahranicni-politika-nema-zadnou-koncepci.aspx|
V čem jsou slabiny nynější české zahraniční politiky a jak je zlepšit?
Slabinou české zahraniční politiky je fakt, že nemá koncepci. Je roztříštěná a bez dlouhodobé perspektivy. Prvním krokem nápravy musí být zastavení finančního propadu ministerstva zahraničních věcí v podílu na rozpočtu. Nyní dostává 0,37 procent oproti jednomu procentu na začátku změn.
Odlišný postoj Hradu a ministerstva zahraničí k významným světovým událostem není ojedinělý. Jak nejednotnost podle vás chápou v zahraničí? Jsme čitelným partnerem?
V zahraniční politice může být i dělba práce, ale to není případ ČR. Česko se marginalizuje samo. Přesto náš obraz v zahraničí není nikterak tragický. I další evropské země prožívají krizi domácí politiky, kde chybí silné osobnosti.