Investoři pomalu přestávají pumpovat peníze do dluhopisů rozvíjejících se trhů
Diamantová horečka
Ceny nejkvalitnějších růžových diamantů vykazují podle agentury Reuters od roku 2005 průměrný roční růst o 14 procent. Analytici jsou přitom zajedno, že ceny dál porostou.
Argumentují například tím, že australský důl Argyle, který produkuje přes 90 procent všech růžových diamantů, má být kvůli klesající výtěžnosti uzavřen již v roce 2021.
Dobrá rada: Pro investory by měl být konsenzus analytiků červeným praporkem. Investiční mánie se vyznačují tím, že komodity či akcie začínají kvůli perspektivě „nekonečně rostoucí ceny“ kupovat bezhlavě i ti, kdo se o ně jinak nezajímají. Taková situace je i u nejkvalitnějších diamantů - proto se jim doporučujeme vyhnout.
Diamanty nejvyšší kvality
(vývoj ceny diamantů v tis. USD)
Rozpaky nad Teslou
Investoři upínají velké naděje k dalšímu růstu akcií automobilky Tesla Elona Muska.
Současný pokles z červnového vrcholu 387 dolarů za akcii na současných zhruba 320 nic neznamená, jelikož přichází toužebně očekávaný a žádaný Model 3. Musk slibuje, že automobilka bude už v prosinci vyrábět 20 tisíc kusů nového modelu měsíčně.
Dobrá rada: Automobilka Tesla neuvěřitelně rychle pálí hotovost. Kritici upozorňují, že náklady na výrobu nového Modelu 3 jsou vysoké a konkurenční automobilky Ford Motor Company a General Motors připravují vlastní elektromobily. Tesla poroste, jen pokud se naplní Muskova revoluční vize na poli obnovitelných zdrojů.
Naděje k dalšímu růstu
(vývoj akcií Tesly za posledních 12 měsíců, cena v USD)
Tok peněz se obrací
Příliv peněž do dluhopisových fondů rozvíjejících se trhů, který trvá rekordních 24 týdnů, ustává. Investoři utíkali na rozvíjející se trhy -hlavně do Asie - před nízkými výnosy dluhopisů ve vyspělých zemích. Čistý tok zdrojů do těchto dluhopisů se podle analytiků Bank of America Merrill Lynch snížil minulý týden na 200 milionů dolarů.
Dobrá rada: Je to už třetí týden, co tok peněz na rozvíjející se trhy slábne. Může to znamenat trvalejší obrat, kdy investoři začínají přesouvat peníze zpět do západních vyspělých států, jako je Kanada či Spojené státy, kde se chystá zvyšování úrokových sazeb nebo už k němu dochází.
Šlapeme na brzdu
Čtyřiadvacet týdnů trvající příliv peněz na rozvíjející se trhy pomalu slábne (v mld. USD)
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz