Menu Zavřít

MILOVANÝ, NENÁVIDĚNÝ A NEPOSTRADATELNÝ

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Keynesovec o lordu Keynesovi

Renomované pražské nakladatelství Grada Publishing vydalo ve své edici Manažer knihu*), jež si bezesporu najde velmi široké spektrum čtenářů. Tato šíře je dána kombinací tématu, osobností autora a způsobu autorského i redakčního zpracování samo tné publikace.

Lord Keynes bezesporu je a zřejmě i v historické retrospektivě zůstane nejvýznamnějším ekonomem končícího století. Je současně i velmi kontroverzní osobností. Vždyť tento svým původem, vzděláním i životními osudy typický příslušník b ritské intelektuální aristokracie byl občas považován za antikapitalistického levičáka či za duchovního otce reformně komunistické hospodářské politiky. Keynes je jak oslavován, tak různým způsobem rozvíjen či překonáván, dokonce bývá i horlivě zatr acován. Je však jaksi všudypřítomný v teoretických diskusích i sporech o praktickou hospodářskou politiku kdekoli ve světě. Bez znalosti Keynese se dnešní ekonom nikam nedostane, ať je jakéhokoli politického, filozofického či čistě ekonomi ckého zaměření. Keynese prostě lze milovat i nenávidět, ale profesionál jej musí znát. Přitom je zřejmé, že nástup neokonzervativní revoluce na konci století vypadá mnohem slaběji, než se mohlo - a zejména u nás - zdát před deseti lety. Čistě utilitárně z pohledu čtenáře - praktika: nejúspěšnější hospodářské politiky posledních let, to je americká a britská, jsou kombinací Keynese, Friedmana a starých zásad rozumného hospodaření, jež bychom my Češ i mohli nazvat rašínovskými.

Profesor Milan Sojka je bez diskuse nejvýznamnější žijící český „keynesiánec , jak jsme si zvykli termíny používat. (Sám ovšem - a zřejmě přesněji - hovoří o keynesovství a označuje se za „keynesovce .) Navíc se z jeho skript a učebnic učí již celé generace českých středoškoláků a zejména vysokoškoláků. Jako proděkan na Fakultě sociálních věd UK a učitel na Národohospodářské fakultě VŠE se podílel na přípravě téměř kompletní české ekonomické elity mladší 40 let a ;je touto elitou plně respektován. Ovládá celé dějiny světového i českého ekonomického myšlení i soudobou makroekonomii, včetně jejich aplikací na řešení vědeckých úkolů v rámci českých i mezinárodních grantů. Kromě vědeckých a p edagogických schopností má i bohaté zkušenosti z překladů odborných textů. Je symbolické, že předmluvu ke knize napsal profesor Lubomír Mlčoch, pro změnu nejvýznamnější český ekonom institucionálního směru.

Způsob výstavby textu je z pohledu „uživatele“ doslova vzorový. Především je třeba ocenit stručnost a obsahovou hutnost výkladu. Na pouhých 156 stranách je k dispozici stručný přehled života a rozbor díla J. M. Keynese, osudy jeho uč ení u neokeynesiánců i postkeynesiánců a překlady klíčových pasáží z Keynesova díla. Text je zcela srozumitelný, jazyk velmi přesný a první dojem po prolistování by mohl být ten, že se jedná o pedagogicky vzornou popularizac i Keynese. Podrobnější čtení však ukáže, že se - jaksi navíc - ve skutečnosti jedná i o „zamaskovanou vědeckou monografii, v knize si totiž poučený čtenář najde i pasáže, jež neobyčejně koncizně představují soudobé nejvíce diskutované pro blémy ekonomické vědy. Z uvedeného vyplývá, že čtenářem může být jak student, tak i učitel ekonomie (a to na jakémkoli stupni oficiální i neoficiální hierarchie), každý, kdo se zabývá aktivně hospodářskou politikou, i příslušník vyšší ho managementu v soukromém i veřejném sektoru, který není tvůrcem, ale příjemcem dopadů hospodářské politiky.

Kniha je (kromě předmluvy a úvodu) rozdělena do dvou částí. V 1. části vystupuje profesor Sojka jako autor, v kratší 2. části jako překladatel. První část se skládá z pěti kapitol:

- Život a dílo J. M. Key-nese

- Charakteristika díla J. M. Keynese

- Neokeynesovské interpretace Keynesovy teorie

- Krize neokeynesovství v 70. letech

- Postkeynesovské interpretace díla J. M. Keynese.

Druhá část obsahuje úryvek (kapitolu č. 15) z Pojednání o penězích, dále řadu nově přeložených pasáží z Obecné teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, i když z dobového pohledu byl překlad Keynesova arcidíla Milošem Stádník em (vyšel r. 1963) jistě velmi kvalitní. A konečně článek z roku 1937 o alternativních teoriích úrokové míry přeložila Mgr. A. Bičáková, doktorandka profesora Sojky z FSV.

Na závěr je připojen cenný seznam klíčových děl J. M. Keynese v chronologickém průřezu, seznam relevantní odborné literatury, představující jakousi „první ligu moderní ekonomie , a rejstřík odborných pojmů a klíčových Keynesových děl, umo žňující rychlou orientaci v textu.

bitcoin školení listopad 24

Sojkova kniha patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co v 90. letech čeští ekonomové napsali. Závěrem je třeba ocenit pečlivé redakční (tedy i jazykové) zpracování knihy a její sličnou grafickou úpravu.

*) Sojka, Milan : John Maynard Keynes a současná ekonomie. Grada, Praha 1999, 156 stran.

  • Našli jste v článku chybu?