Menu Zavřít

MIMO ŠACHOVNICI

31. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Fond národního majetku

Od vzniku opoziční smlouvy již uplynulo devět měsíců, nicméně ODS a ČSSD se nebyly schopny dohodnout o nové podobě Fondu národního majetku. Klaus a Zeman považují kontrolu nad touto institucí za důležitou i proto, že jejich největší - možná jen domnělý - mocenský rival, Dřevíčská skupina (podporovaná Unií svobo dy, lidovci a Václavem Havlem), již prý vytesal ČNB k vlastnímu obrazu.

Původní dohoda mezi ODS a ČSSD o Fondu národního majetku (FNM) zněla: sociální demokracie ovládne prezidium, výkonný výbor bude složen z lidí přijatelných pro obě strany a dozorčí radu obsadí ODS.

Klausova strana, za kterou vyjednával místopředseda ODS Ivan Langer a poslanec Martin Kocourek, si však dala podmínku: pokud má vycouvat z rozhodujících pozic na fondu, musí nejdříve sociální demokracie souhlasit s novým Statutem FNM, kte rý předloží ODS. Návrh by měl zejména výrazně posílit pravomoci dozorčí rady fondu (EURO 7/1999).

V prezidiu FNM donedávna sedělo pět lidí reprezentujících vládní politiku a za ODS Michal Tošovský. „Nelze je všechny zařadit podle politické příslušnosti, protože jsou tam i osoby, které si během několika let ve státní správě vypěstovaly různ é vztahy s představiteli byznysu a politiky, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO vysoce postavený zdroj z FNM.

Situace byla donedávna taková, že nepřítomnost Michala Tošovského vlastně mohla zablokovat všechna jednání prezidia. Dnes však - když jsou zvoleni dva další členové - se z něho stal Mr. Nobody. ODS sociálním demokratům proto navrhla, aby Poslanecká sněmovna nejdříve schválila nový statut a poté smluvní opozice ochotně zvedne ruku za členy prezidia, které navrhne Zemanova strana. Tento návrh byl označen za velký ústupek ODS, a proto nikdo nepředpokládal, že plán nevyjde. Sociální demokrac ie, za kterou vedl jednání místopředseda strany Stanislav Gross s asistencí poslance Františka Brožíka, ze začátku souhlasila.

Návrh na nový statut vypracoval Langer s Kocourkem a ODS očekávala, že všechno půjde podle dohodnutého scénáře. Nakonec však došlo k vývoji, který ODS šokoval: poslanci zvolili do prezidia FNM další členy, avšak lidé, které do tohoto orgá nu navrhovala Klausova strana, neprošli.

Skutečnost, že nakonec do dozorčí rady FNM zvolili dva zástupce ODS (poslance Martina Kocourka a Oldřicha Vojíře) a jednoho zástupce Unie svobody (bývalého ministra dopravy a spojů Jana Stráského, s jehož osobou podle informací týden íku EURO překvapivě souhlasil i Václav Klaus), byla pro ODS slabá útěcha. Tento dílčí úspěch se ukázal jako směšný, protože tříčlenná dozorčí rada, která by měla mít členů pět, stejně není usnášeníschopná. Dostat alespoň jednoho člena ODS do dozorčí rady sociální demokracie na tehdejší schůzi Poslanecké sněmovny již nedovolila.

Sociální demokracii pomohla situace, která v Poslanecké sněmovně vznikla při projednávání zákona o spotřební dani. ČSSD počítala s tím, že jí ODS pomůže zákon schválit. Nevadila jí ani skutečnost, že návrh zákona byl po schválení pozměňov acích návrhů už spíše návrhem ODS než ČSSD.

Před závěrečným hlasováním o tomto návrhu zákona však předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý nesvolal aktuální schůzku zástupců ODS, takže ti hlasovali - podle dřívějšího rozhodnutí klubu - proti.

Nelze se tedy divit, že sociálnědemokratičtí poslanci na oplátku nepodpořili některé lidi z ODS při obsazování postů v FNM. Dozorčí rada se tedy i nadále bude řídit podle stávajícího statutu, který ve světě nemá obdoby a který ODS vů bec nevyhovuje. Vyhovuje však ČSSD, stejně jako vyhovoval dlouhá léta ODS.

Klausova strana sice také nehlasovala pro kandidáty ČSSD do prezidia fondu, protože chtěla, aby nejdříve byl schválen nový statut fondu. Zemanovi však podle informací týdeníku EURO podali pomocnou ruku poslanci Unie svobody a lidovců a pomsta byla totální.

Otázkou nyní je, zda se návrh nového statutu, který ČSSD zjevně nevyhovuje, a proto projednávání záměrně prodlužuje, v dohledné době ocitne před poslanci. Důvod: obsahuje patnáct konkrétních pravomocí tohoto orgánu, které by výrazným způsobem omezily současný nekontrolovaný manévrovací prostor prezidia FNM, ovládaného provládními osobami.

MM25_AI

O tom svědčí i několikaměsíční neúspěšná úřednická kalvárie, kterou návrh již má za sebou. Původní verzi, kterou FNM již předal vládě v lednu, vrátil místopředseda vlády Pavel Rychetský zpět. Po zohlednění jeho připomínek by jej měl ministr financí Ivo Svoboda (jako předseda prezid ia FNM) předložit vládě, aby se k návrhu vyjádřila. Nový Statut FNM by pak měla dolní komora Parlamentu schválit, nebo odmítnout.

Otázkou je, zda ministr Svoboda najde odvahu jít před své poslance s novým statutem, který sice vznikl v souladu s opoziční smlouvou, ale zkomplikoval by některé plány vlády a ČSSD, které jsou uskutečnitelné pouze v případě, kdy prezidium FNM dozorčí rada nekontroluje. „Svoboda podle mého názoru tento krok bude oddalovat, protože vycítil, že by dozorčí rada podle nového statutu měla velmi silnou pozici, řekl v rozhovoru pro EURO vysoce postavený úředník FNM.

  • Našli jste v článku chybu?