Menu Zavřít

Minimalistický design, pohodlí i houpačky. Soutěž o nejkrásnější kanceláře má vítěze

22. 6. 2021
Autor: Prochazka&Partners
  • Pátý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze, jsou mezi nimi média i startupy

  • Bojovalo se v jedenácti kategoriích. Porotci hodnotili celkový design i atmosféru interiérů

  • Mezi hlavní trendy letos patří propojení pracoviště a domova, nadstandardní prostředí a ohled na zdraví

Designové interiéry, měkká křesla, nebo květiny pod stropem. V takových kancelářích je radost pracovat. Výsledky soutěže Kanceláře roku dokazují, že sterilním open officům s hučícími zářivkami odzvonilo. Ocenění si z letní Garden Gala na Žofíně odneslo jedenáct vítězů. Na prvních příčkách se umístili FTV Prima, Livesport nebo Ataccama Software.

Kanceláře bojovaly v kategoriích jako místnost nad 5000 m2 (vítěz FTV Prima), regionální firmy (plzeňský Aimtec) nebo třeba Employee friendly (Jaegermeister). Letos poprvé se objevily kategorie startup (Productboard) a malé kanceláře (ZRD Investments). O vítězích rozhodla odborná porota složená z architektů a manažerů. Hodnotili nadstandardní prostředí pro zaměstnance, celkový design prostorů, originalitu řešení, atmosféru, inovace a pohodlí. Anketu letos popáté pořádá společnost Prochazka & Partners.

Tady chcete pracovat

Podle zakladatele soutěže Radka Procházky byl letošní ročník výjimečný v mnoha ohledech. Spousta zaměstnanců své kanceláře po celý loňský rok skoro nenavštívila. Naučili se pracovat z domova, kaktus na jejich starém pracovním stole uschnul a na kolečkovou židli se lepil prach. Padaly názory, že lidé mohou zůstat trvale na home office. Podle Procházky zaměstnanci po lockdownu naopak ocenili společenský význam kancelářského prostoru. Zdůrazňuje, že osobní kontakt kolegů v práci nelze nahradit, a tak téměř všechny společnosti zahajují návrat  na pracoviště.

„Jako porota v kontextu posledního roku doceňujeme odvahu lídrů firem soutěžících v rámci Kanceláří roku zejména v jejich vizi a snaze jít o krok dále, tedy zajistit pro své lidi nadstandardní pracovní zázemí,“ říká zakladatel. Vedle počítačových stolů se v místnostech objevují odpočinkové zóny a bary, ve kterých lidé diskutují, stejně jako útulná křesílka u malých stolků, obrazy nebo houpačky.

„Nechme dětem prostor pro představivost.“ Architektka navrhla pro MŠ učebnu, která se vzpírá běžným konvencím
Přečtěte si také:

„Nechme dětem prostor pro představivost.“ Architektka navrhla pro MŠ učebnu, která se vzpírá běžným konvencím

Pořadatelé si pochvalují, že každý rok se přihlásí více firem a zároveň roste kvalita designu. „Je to dobrá zpráva, protože po prvním covidovém lockdownu padaly názory, že kanceláře již nikdo nebude potřebovat. Není to pravda, trh s kancelářemi se proměňuje – a to i z pohledu designu a vybavení,“ říká porotce Petr Zahálka, obchodní ředitel firmy ProInterier. Nejrychleji se podle něj vyvíjí IT společnosti. Ajťáci si potrpí na pohodlí, nebojí se netradičních interiérů a zároveň zavádějí hybridní.

Pandemie zároveň prohloubila zájem firem o zdraví zaměstnanců. Pracovníci se sami ptají na kvalitu vzduchu v budově a požadují odhlučnění. Podle zakladatele společnosti SilentLab Jaroslava Vendla se rozsáhlé open office rozdělují na menší celky pomocí prosklených akustických příček. V menších místnostech roste zájem o stropní obklady nebo dokonce obrazy potlačující hluk.

Udělej si sám

„Určitým trendem a zároveň i trochu nešvarem letošního ročníku byl nárůst realizací ve stylu DIY, kdy se firma rozhodne, že si na základě průzkumu mezi zaměstnanci navrhne své vlastní kanceláře svépomocí,“ vysvětluje předseda Obce architektů Oleg Haman. Tvrdí ale, že ve chvíli, kdy zaměstnanci a manažeři přijdou s nápady, potřebují architekta, aby je přetavil ve smysluplný designový prostor, kde všechny detaily ladí dohromady. V kategoriích, kde bylo hlasování poroty hodně těsné, prý nakonec upřednostnili interiéry navržené zkušeným odborníkem.

V krajích se podle porotce Jiřího Zavadila odehrávají stejné změny jako v karlínských budovách. „V regionální kategorii letos vyhrál plzeňský Aimtec. Kromě toho se další dvě letošní vítězné realizace nachází mimo Prahu a všechny jsou naprosto výjimečné. Ať je to olomoucký Telegraph Hub, který si odnesl ocenění Cena poroty, anebo PKV Build z Brna za vítězství v kategorii Poradenské kanceláře roku,“ říká Zavadil.

Jen šest procent lidí chce pracovat výhradně na home office, říká manažerka flexibilních kanceláří
Přečtěte si také:

Jen šest procent lidí chce pracovat výhradně na home office, říká manažerka flexibilních kanceláří

Kanceláře napříč republikou se mění v pohodová stylová místa. Home office během lockdownu firmy i zaměstnance naučil, že pokud se mají z gauče vrátit na pracoviště, potřebují pohodlnou kancelář, zdravé prostředí a možnost socializace. Vítězné interiéry neslouží pouze k únavné celodenní práci, ale jsou to místa, kde lidé tráví čas spolu.

bitcoin školení listopad 24

Někteří možná namítnou, že ideální pracovní prostředí mají přece doma.

Vítězové soutěže Kanceláře roku 2021:

  • FTV Prima (Kanceláře roku nad 5000 m2, autor: Spaceplan s.r.o. a dotegg architekti s.r.o.)
  • AIMTEC (Nejlepší regionální kancelář roku, autor: Ing. arch. Jiří Zábran a Ing. arch. Markéta Šlajsová, PRO-STORY s.r.o.)
  • Fortuna (Finanční instituce kanceláře roku, autor: Studio Perspektiv)
  • PRODUCTBOARD (Start-up kanceláře roku, autor: YUAR)
  • Ataccama Software (IT kanceláře roku, autor: Ing. arch. Tomáš Holub)
  • PKV BUILD (Poradenské kanceláře roku, autor: PREMIER interiors s.r.o.,  Ing.arch. Andrea Pastrnek)
  • Livesport (Kanceláře 21. století, autor: Studio Reaktor)
  • Scott-Weber Workspace - The Flow Building (Hub & Co-working kanceláře roku, autor: Scott.Weber Workspace & Chapman Taylor)
  • Jaegermeister (Employee friendly kanceláře roku, autor: Ing. arch. Nikola Netušilová)
  • ZDR Investments (Malé kanceláře roku, autor: David Witásek a QARTA)

  • Našli jste v článku chybu?