Co je to minimální hodinová mzda
Minimální mzda na hodinu je zákoníkem práce stanovená nejnižší možná odměna, která náleží zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. V případě, že odměna zaměstnance za odpracovanou práci (mzda nebo plat) nedosáhne v daném kalendářním měsíci zákonem stanovené výše minimální mzdy, má zaměstnavatel povinnost danému pracovníkovi poskytnout doplatek, který tuto částku vyrovná. V takovém případě se nebere ohled na výkon, který zaměstnanec v práci podal, jelikož minimální mzda musí být ze zákona vždy naplněna.
Na koho se hodinová minimální mzda vztahuje
Každá osoba, která je se zaměstnavatelem v pracovněprávním vztahu, nebo lidé zaměstnaní na dohodou o provedení práce či provedení činnosti mají ze zákona nárok na minimální mzdu. Tato veličina se vztahuje i na soukromé podniky, které sestavují mzdové podmínky svým zaměstnancům samy. To znamená, že ani odměna v soukromém subjektu nesmí klesnout pod zákonem stanovené minimum.
Minimální odměna za práci ve ztížených podmínkách
Podrobnější podmínky pro poskytování minimální přípustné odměny včetně stanovení její výše upravuje nařízení vlády o minimální mzdě. Kromě této sazby vymezuje také výši případného příplatku za práci ve ztíženém pracovní prostředí, který musí činit nejméně 10 procent z částky, jež je stanovena zákoníkem práce. Faktory, které při překročení předpisy stanovených limitů mohou vést ke ztížení pracovních podmínek, jsou dle zákoníku práce následující:
- vysoká koncentrace prachu,
- chemické látky v ovzduší na pracovišti,
- směsi chemických látek s předpokládaným aditivním účinkem,
- pracovní procesy, které mohou způsobit riziko chemické karcinogenity,
- ustálený, proměnný nebo impulzní hluk,
- horizontální a vertikální vibrace či vibrace působící na ruce,
- mikroklimatické podmínky na pracovišti,
- manipulace s vybranými biologickými činiteli, jejich zdroji či přenašeči,
- tlak nad 400 kilopascalů,
- radiační činnost.
Výpočet minimální mzdy podle pracovní doby
Minimální mzda za hodinu práce se dle nařízení vlády vztahuje ke 40 odpracovaným hodinám v týdnu. Některá zaměstnání ale mají týdenní hodinovou sazbu stanovenou jinak. Například zaměstnanci v dolech pracují ve ztížených pracovních podmínkách, tudíž mají zkrácenou pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně. V takových případech je potřeba výši minimální mzdy dopočítat, aby odpovídala skutečným odpracovaným hodinám a měsíční plat neklesl pod zákonem nařízené minimum. Pro tento výpočet se v praxi uplatňuje následující vzoreček.
MMx = MMz × k; kdy k = 40/x
MM … výše stanovené minimální mzdy (za 40 hodin týdně),
z … 40 (standardní týdenní hodinová sazba),
x … jiná týdenní pracovní doba (například 37,5).
Pokud je pracovník zaměstnán na částečný úvazek, nebo v daném kalendářním měsíci neodpracoval všechnu pracovní dobu, je mu mzda krácena úměrně počtu odpracovaných hodin. To například znamená, že při sazbě minimální hodinové mzdy 112,50 korun za hodinu a polovičním úvazku sjednaném na 20 hodin týdně, náleží zaměstnanci minimální mzda za tento týden ve výši 2250 korun.
Vývoj za posledních pět let
Každoroční zvyšování minimální mzdy má za úkol reagovat na růst cen, který je nevyhnutelný. Tímto způsobem má být zajištěno, aby ani ti pracovníci, kteří si vydělávají nejméně, neupadli do existenčních problémů. Vývoj minimální mzdy od roku 2020 znázorňuje následující tabulka:
Období |
Výše minimální mzdy |
|
hodinová sazba (Kč) | měsíční sazba (Kč) | |
minimální hodinová mzda 2020 |
87,30 |
14 600 |
minimální hodinová mzda 2021 |
90,50 |
15 200 |
minimální hodinová mzda 2022 |
96,40 |
16 200 |
minimální hodinová mzda 2023 |
103,80 |
17 300 |
minimální hodinová mzda 2024 |
112,50 |
18 900 |
Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí
Minimální hodinová mzda v roce 2024
Jak bylo řečeno, výše nejnižší přípustné odměny za odpracované hodiny se každý rok mění. Minimální hodinová mzda od 1. 1. 2024 byla opět navýšena, a to o 8,70 korun na hodinu, tedy na celkových 112,50 korun za hodinu práce. To znamená, že při standardní pracovní době 40 hodin týdně musí zaměstnanec dostat odměnu za tyto odpracované dny minimálně 4 500 korun. V případě plného úvazku je od začátku roku 2024 minimum stanoveno na 18 900 korun měsíčně.
Jak jsou na tom jiné země EU
Česká republika je v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie pod průměrem, co se týká výše minimální mzdy. Podle dat statistické organizace Eurostat z roku 2022 se Česko nachází na sedmém nejhorším místě v EU. Ačkoliv se za posledních pět let v ČR zvýšila minimální přípustná odměna o čtyři tisíce korun, oproti jiným členským zemím stále zaostává.
Na nižších místech pomyslného žebříčku za naší zemí zůstávají už jen Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko Lotyšsko a Bulharsko. Smutným faktem je, že ve 13 státech Evropské unie nedosahuje výše minimální mzdy ani na jednoho tisíce eur. Šest členským zemí pak nemá toto minimum zavedeno. Patří sem Dánsko, Itálie, Rakousko, Švédsko, Finsko a Kypr.
Nejnižší a nejvyšší minimální mzda v Evropě
Ačkoliv na tom Česká republika není v porovnání s ostatními státy EU příliš dobře, nemá ani zdaleka nejnižší sazby minimální mzdy v Evropě. Nejhůře si v tomto směru dle Eurostatu vedlo v roce 2022 Bulharsko, kde výše minimální odměny dosahovala pouhých 332 euro, což je téměř o polovinu méně než v ČR. Naopak nejvyšší sazba byla zaznamenána v Lucembursku. Zde si nejhůře placení zaměstnanci přišli na celých 2 257 euro, což znamená, že měli skoro 3,5krát vyšší minimum než nejméně vydělávající osoby v ČR.