Menu Zavřít

Ministerské plány bez priorit

22. 6. 2010
Autor: profit

Dokument „Vize českého zemědělství po roce 2010“, který představil ministr zemědělství Jakub Šebesta, zemědělskou veřejnost spíše zklamal. Z materiálu totiž nevyplývá, co považují státní úředníci a odborníci pro další rozvoj oboru za priority.

Jakub Šebesta

Autor: Martin Siebert

Ministr zemědělství Jakub Šebesta představil svoji vizi zemědělství po roce 2010. Základní obsah tvoří 67 stránek textu, který se zabývá v první části analýzou dosavadního vývoje zemědělství a ve druhé části obecnými a komoditními vizemi do budoucnosti. Dokument taxativně vypočítává kroky, které by měly podpořit konkurenceschopnost oboru, zvýšit efektivitu, zaměstnanost a dosáhnout vyváženosti produkčních a mimoprodukčních rolí zemědělství.

Zadání musí dát politici

Materiál je podle ministerstva „velmi realistickou analýzou“ zemědělství a souvisejících oborů. Vize nicméně nestanovuje žádné priority v budoucím vývoji tuzemského zemědělství. „Stanovení priorit nebylo cílem tohoto materiálu,“ tvrdí ministr. Dokument tak podle něj představuje především výchozí materiál pro práci budoucího vedení ministerstva.

Za výchozí dokument k dalšímu dopracování považuje materiál také předseda zemědělského výboru parlamentu Jiří Papež. Přestože se na jeho znění podílelo zhruba 120 odborníků z řad pracovníků ministerstva a nevládních a profesních zájmových organizací, musí podle jeho slov stanovit priority resortu politici. S tím souhlasí i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. „Toto není vize, ale určitá základní představa o tom, co by bylo možné. Skutečná vize ale musí mít politické ukotvení,“ podotýká Jirovský.

Podle jeho slov je problémem tohoto materiálu i skutečnost, že byl i při velkém množství tvůrců schválen jednomyslně. „Vize nemůže být dána jednomyslností,“ konstatuje šéf organizace zastupující především velké zemědělské podniky. Ani soukromí zemědělci nejsou s dokumentem spokojeni. „Je to snůška zbožných přání, takových dokumentů vzniklo ohledně našeho zemědělství již několik. Jde ale o to, co je reálně možné,“ uvádí například tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek.

Opomenutí a priority

Materiál navíc vynechává některé obory, jako například poměrně rozsáhlou oblast myslivosti. Poukázala na to mimo jiné Asociace profesionálních myslivců a Myslivecká unie ČR. Podle šéfredaktora mysliveckého internetového zpravodaje „MIS“ Petra Horáka je to „jasná urážka historického odvětví myslivosti i všech bývalých i současných myslivců“. Zástupci myslivců proto chtějí co nejdříve iniciovat jednání s Ministerstvem zemědělství, aby se do vize zapracovala adekvátní a odborně fundovaná část za odvětví myslivosti.

FIN25

„V této vizi je kdeco, prasata, včely, lesy i ryby. O významném odvětví myslivosti tam ale není ani řádka, i když jde nepochybně o zcela plnoprávné samostatné odvětví, které je svým rozsahem a celoúzemní působností minimálně stejně významné jako ryby,“ podotýká Horák. Podle mluvčí Ministerstva zemědělství Dity Vrbové nicméně není myslivost oborem s přímo vazbou na zemědělství, a právě proto v dokumentu pasáž o myslivosti není.

Otázkou je, zdali má v současné době smysl dokument dále doplňovat. I předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík je přesvědčen, že nové vedení ministerstva sice může některé analýzy z tohoto materiálu využít, záležet bude ale podle něj především na politických prioritách budoucího vedení. „Ano, zmapovaly se všechny možné segmenty zemědělství, ale co s tím?“ ptá se Stehlík. Mnozí zemědělci tak mají pocit, že uvedený dokument je v podstatě zbytečný.

  • Našli jste v článku chybu?