Menu Zavřít

Ministerstvo financí navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí financovaných EU

4. 1. 2018
Autor: Petr Weikert

Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo. Podle hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové by výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy mohl o vyjmutí jednat kolem 15. ledna.

„Ministerstvo financí se proto dnes obrátilo na Úřady Regionálních rad pěti Regionů soudržnosti (ROP Jihovýchod, ROP Moravskoslezsko, ROP Střední Čechy, ROP Střední Morava a ROP Severovýchod) a ministerstvo životního prostředí s návrhem akceptovat dopis Evropské komise,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Ministerstvo uvedlo, že Evropská komise navrhla vyjmout 44 projektů ze šesti programů. V případě ROP Severovýchod jde o pět projektů, u ROP Jihovýchod o tři projekty, u ROP Střední Čechy o dva projekty, u ROP Moravskoslezsko o jeden projekt, u ROP Střední Morava o 19 projektů a u Operačního programu Životní prostředí o 14 projektů k vyjmutí. Z Operačního programu Doprava byly vyňaty dva projekty ještě před obdržením dopisu od komise.

Vyjmutí fakticky podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Jednotlivé projekty byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Vyjmutí projektů umožní, aby Česká republika od komise obdržela maximální možnou sumu peněz, kterou pro příslušný operační program mohla z EU obdržet. „Po příjemcích dotace v případě prokázání protiprávního jednání bude prostředky vymáhat poskytovatel dotace,“ uvedl.

Pokud by Česká republika s návrhem komise nesouhlasila, vystavuje se podle MF možnému riziku snížení poskytnutých peněz, což by negativně ovlivnilo státní rozpočet. „Případné rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování žádným způsobem nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace příjemci ze strany poskytovatele dotace,“ uvedl úřad.


Čapí hnízdo 2: Babiš nakupoval státní pozemky přes prostředníky

 Martin Herodes na Čapím hnízdě


Posouzení, zda byly porušeny podmínky poskytnutí dotace, je podle MF plně v kompetenci poskytovatele dotace. Ten v takovém případě zahájí správní řízení nebo se připojí jako poškozená osoba s nárokem na náhradu škody v trestním řízení. „Případné vynětí z evropského financování v uvedených případech nijak nepoškozuje Českou republiku a její fiskální zájmy. Jedná se o běžný postup, který byl naposledy využit například u Operačního programu Doprava,“ dodalo MF.

Vyjmutí z evropského financování podle MF umožní definitivní účetní a finanční uzavření operačních programů minulého programového období ze strany Evropské komise a úplné proplacení peněz vyhrazených z rozpočtu EU příslušným operačním programům.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Andreje Babiše i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Projektem se zabýval OLAF, závěrečnou zprávu zaslal ministerstvu financí, které ji dosud nezveřejnilo. Ministryně financí Alena Schillerová ve středu uvedla, že považuje za klíčové stanovisko Městského státního zastupitelství v Praze, které zveřejnění zprávy nedoporučilo, protože by to mohlo ohrozit trestní řízení. Rozhodnutí o případném zveřejnění vydá ministerstvo do konce tohoto týdne.

Z informací, které o zprávě OLAF shromáždil server Neovlivni.cz, podle něj vyplývá například to, že v žádosti o dotaci byly nepravdivé údaje. OLAF je prý přesvědčen, že Čapí hnízdo patřilo ve skutečnosti do Babišova holdingu Agrofert, a nikoli jeho dětem. Porušeny byly údajně právní předpisy Česka i Evropské unie. Podle zprávy OLAF neměla farma na dotaci nárok, tvrdí server. EU má prý dotaci vymáhat zpět a české policii doporučuje OLAF případ důsledně vyšetřit.


Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech. I tak na půdu pobírá dotace

 Agrofert


Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ebf - tip - debata

Jermanová: Výbor ROP bude Čapí hnízdo řešit v polovině ledna
Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy by mohl jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování kolem 15. ledna, řekla předsedkyně výboru a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla obavy některých opozičních politiků, že chce svolat jednání záměrně v pozdějším termínu.

Hejtmanka uvedla, že na pátek je k ní objednán ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia. „Budeme to řešit, na kdy to svoláme a jaký program bude. Myslím, si, že to nemá cenu protahovat, určitě to proběhne nejdříve, jak jen to bude možné,“ dodala.

Člen výboru regionální rady za opoziční TOP 09 Jan Jakob obdržel informaci, že výbor by se měl Čapím hnízdem zabývat na přelomu ledna a února. Žádal o jednání v dřívějším termínu. Obával se převolení výboru na krajském zastupitelstvu, které se má sejít koncem ledna.

Výbor v současném složení byl ustaven po krajských volbách. Původní koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů se však loni rozpadla. Kraj nyní vedou ANO a ČSSD s podporou KSČM a strany současné koalice nemají ve výboru většinu. Další člen výboru za opoziční STAN Věslav Michalik ale změny nepředpokládá, i když je nevyloučil. Poukázal na to, že o práci ve výboru, který už prakticky o ničem nerozhoduje, politici nemají moc zájem. Přišlo by mu zvláštní, kdyby byl převolen jen kvůli jednomu hlasování. „Nevím, proč by měla nová koalice prahnout po výměně členů výboru, který je zcela bezvýznamný,“ namítl. Hejtmanka ale uvedla, že do výboru by se změnou krajské rady mělo znovu volit. Určitě se to ale podle ní nestane před jednáním o vyjmutí projektů z evropského financování.

„Tímto sděluji, že žádný příkaz, že nesmím zprávu OLAF týkající se projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo předat členům Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, jsem neobdržel,“ uvedl v dnešním vyjádření Munia. Úřad regionální rady podle něj postupuje v souladu s doporučením Nejvyššího státního zastupitelství v Brně a vyjádřením ministerstva financí.

Čtěte také:

OLAF odmítl vydat českým europoslancům zprávu o Čapím hnízdě

Agrofert si kvůli zprávě OLAF stěžuje u evropského soudu i u ombudsmana

Život a doba dotačního hnízda: hlavně, že se čerpá

Mučedníci politiky. V celé naší historii nebylo nikdy stíháno a souzeno tolik politiků jako dnes

Dotační #Metoo

 Premiér Andrej Babiš


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).