Menu Zavřít

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně, informuje NKÚ

19. 8. 2019
Autor: Michael Tomeš

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Ministerstvo kultury každý rok poskytlo zhruba 500 až 600 milionů korun na aktivity, jako jsou tanec, divadlo, literatura, hudba, film a výtvarné umění. „Kontrola ukázala, že rozdělování této podpory je roztříštěné. I kvůli chybějícímu informačnímu systému je náročné pro poskytovatele i příjemce a v konečném důsledku i neefektivní,“ konstatoval kontrolní úřad. Ministerstvo podle NKÚ navíc poskytovalo peníze netransparentně, protože podpořilo i projekty mimo výběrové řízení.

Nedostatky zjistili kontroloři také u některých příjemců, například u Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož organizátoři každoročně obdrželi nejvyšší podporu - 30 milionů korun.

Za přidělení dotací bylo v té době zodpovědných devět odborů ministerstva, které postupovaly rozdílně a svůj postup nekoordinovaly, zjistil NKÚ. Jedním z důvodů složitého rozdělování podpory bylo i to, že ministerstvo kultury nemělo informační systém pro její poskytování, i když se k tomu zavázalo už po kontrole NKÚ v roce 2014.


Přečtěte si: V digitalizaci vzdělávání neplní ministerstvo školství úkoly, tvrdí NKÚ

Výuka v Česku, ilustrační foto


Při rozdělování podpory postupovalo ministerstvo navíc netransparentně, tvrdí kontroloři. Každý rok se totiž zvyšoval objem peněz, které přidělilo bez výběrového řízení, i když k jejich přidělení nemělo žádné objektivní důvody. V letech 2011 až 2013 takto rozdělilo více než 68 milionů korun, v letech 2016 až 2018 to bylo už přes 112 milionů korun. Zároveň ministerstvo žadatele dostatečně nekontrolovalo a přidělovalo podporu i žadatelům, kteří nesplnili podmínky.

Například pořadatel karlovarského filmového festivalu minimálně za roky 2013 až 2017 každoročně vypracoval dvě verze vyúčtování - v prvním vykazoval zisk, v opraveném vyúčtování vykazoval ztrátu, ministerstvo kultury ale několik let za sebou vyúčtování přijalo bez výhrad a každoročně tomuto žadateli přidělilo dotaci, kterou požadoval, a to ve výši desítek milionů korun. Značnou část těchto peněz měli pořadatelé festivalu vrátit do rozpočtu, což ale ministerstvo nepožadovalo, uvedli kontroloři.

„Všechny tyto nedostatky jsou dlouhodobé a ministerstvo kultury se u mnohých z nich zavázalo už po předchozí kontrole NKÚ v roce 2014, že je napraví. Téměř nic se ale nezlepšilo,“ uzavřel kontrolní úřad.

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl uvedla, že už začátkem roku 2015 MK zahájilo systémové změny směřující k vyšší transparentnosti. Byla stanovena nová a porovnatelná kritéria, zavedla se bodová a slovní hodnocení projektů. „V letošním roce vstoupil v účinnost vnitřní přepis upravující, v souladu se stávající legislativou, oblast dotací ministerstva komplexně a v blízké době bude celý tento systém převeden do elektronizované podoby,“ dodala mluvčí.

Dále čtěte:

Obrana špatně plánovala nákup výstroje pro vojáky, zjistili kontroloři

Ještě jeden vyhazov. Staněk v den odchodu z vlády odvolal šéfa knihovnické rady

FIN25

Úřad vymáhá dotaci 1,4 milionu korun, kterou dostal Mynář na stavbu sjezdovky

Bez nedostatků. Český báňský úřad hospodařil s penězi státu dle předpisů, zjistili kontroloři

  • Našli jste v článku chybu?