Menu Zavřít

Ministerstvo nechce připomínky firem

9. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Hlasy čtenářůMinisterstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter.

Hlasy čtenářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter. Jako přímá účastnice jejich projednávání mám následující zkušenost:

20. dubna byla projednávána část návrhu věnovaná odměňování. V úvodu JUDr. Šimerka, 1. náměstek ministra, seznámil účastníky s rozhodnutím ministerstva, že návrh novely musí být nejpozději do 31. května letošního roku předložen vládě ke schválení, a to i za cenu, že se nepodaří všechny připomínky zapracovat (!!!). Jednání se zúčastnili zástupci ministerstev, odborů a zaměstnavatelů. Poslední jmenovaní byli zastoupeni Svazem průmyslu a dopravy ČR, Svazem obchodu a cestovního ruchu, Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Shodně konstatovali, že novela zákoníku práce obsahuje tolik chyb, že by měla být zcela přepracována a uvedena do souladu s již připravovaným zcela novým občanským zákoníkem.

bitcoin_skoleni

25. dubna pak byla projednávána další část návrhu, věnovaná bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. V úvodu JUDr. Šimerka opakoval termín odevzdání novely - včetně poznámky o nemožnosti zapracovat všechny došlé připomínky, tedy „co se stačí, to se stačí, termín musí být dodržen“. Zároveň uvedl, že se ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo neprojednávat žádné připomínky od zaměstnavatelů, protože zaměstnavatelé odmítli návrh zákoníku jako celek. Pan Šimerka citoval například výrok pana Míla ze Svazu průmyslu a dopravy, že „než takový zákoník práce, tak raději žádný“. Podle ministerstva je přitom v současné době nereálné dopracovat nový občanský zákoník a uvést oba zákony do souladu. V následujících hodinách proto byly projednávány připomínky pouze zástupců ministerstev a odborových organizací.

Pokud budou zástupci ministerstva práce a sociálních věcí i nadále odmítat jakékoliv připomínky k zákoníku práce od zaměstnavatelů, jde o diskriminaci třetího „pilíře“ takzvané tripartity. Nespokojenost zaměstnavatelů na sebe nedá jistě dlouho čekat. Jakou má tímto způsobem „přepracovaný“ zákoník práce naději na přijetí Poslaneckou sněmovnou nebo Senátem?

  • Našli jste v článku chybu?