Interseroh podal proti rozhodnutí rozklad, který teď bude řešit ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pikantní je, že ministr Brabec byl dlouholetým zaměstnancem Agrofertu, který je dvacetiprocentním akcionářem Interserohu.
Systém v tuzemsku funguje tak, že výrobci zboží s obaly odvádějí peníze neziskové autorizované společnosti (dnes pouze Eko-kom), která je přerozdělí obcím. A samosprávy nesou primárně náklady na hospodaření s tříděnými obaly.
Obce o firmě neví
Společnost Interseroh tvrdí, že splnila všechny požadavky. Z rozhodnutí, které má týdeník Euro k dispozici, však vyplývá, že firma nedostála povinnostem zákona o obalech v několika bodech. Například neprokázala, že má zajištěnou sběrnou síť. Firma se odvolávala na spolupráci se Sdružením místních samospráv, ovšem když úředníci 76 obcí obvolali, zjistili, že naprostá většina z nich o firmě Interseroh nic neví.
Ministerským úředníkům se nezdála ani finanční záruka. Tu měl původně poskytnout berlínský holding Alba Group, pod který Interseroh spadá. Této společnosti mimochodem klesl v prosinci rating na CCC+. S komplikacemi se aktuálně potýká i samotný Interseroh ve Slovinsku. V prosinci přestal s odběrem odpadních obalů, které se kupí na dvorech svozových firem.
Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Česko omezí skládky a zvýší recyklaci, počítá odpadový plán vlády
Spalovny místo recyklace? Česko neví, co s odpady po roce 2015
Švédsko už zpracovává 99 procent odpadu, do spaloven jej musí dovážet