Menu Zavřít

Ministerstvo průmyslu dál proplácí dotace Agrofertu. Má na to nárok, tvrdí úřad

8. 7. 2019
Autor: Jan Rasch/Euro

Ministerstvo průmyslu a obchodu nepřistoupilo k plošnému pozastavení proplácení investičních dotací firmám z holdingu Agrofert, a to ačkoliv na ně Brusel peníze od loňského prosince neposílá. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz. Od prosince ministerstvo průmyslu minimálně jeden projekt holdingu z českého rozpočtu proplatil, o dalším se aktuálně rozhoduje, potvrdila bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

K preventivní stopce přitom přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co na přelomu května a června do Česka dorazily předběžné závěry auditů k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů je. Zástupci Evropské komise přitom doporučovali českému ministerstvu financí, aby neposílalo k proplacení žádosti holdingu Agrofert už loni v prosinci.

„Poskytovatelé byli ze strany ministerstva informováni, že žádosti projektů skupiny Agrofert nejsou na žádost Evropské komise ze strany resortu financí zasílány Evropské komisi k proplacení,“ sdělil webu iRozhlas.cz mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch. Podle něj ale ministerstvo financí nemohlo nařídit, aby se dotace přestaly vyplácet z českého státního rozpočtu. Rozhodnutí ohledně proplácení příjemcům jsou plně v gesci poskytovatele dotace, dodal.

Měl by Andrej Babiš kvůli auditu Evropské komise odejít z politiky?

„Rozhodnutí nežádat proplacení projektů Agrofertu Evropskou komisí bylo správné a bylo na rozhodnutí ministerstva financí, s čímž Evropská komise souhlasila. Rozhodnutí neproplatit dotaci subjektu, který na dotaci má dle rozhodnutí o poskytnutí dotace nárok, je úplně jiná situace,“ reagoval náměstek pro evropské fondy na resortu průmyslu Marian Piecha.

Ministerstvo průmyslu a obchodu žádost o dotace může podle mluvčí MPO neproplatit jen v případě, že se žadateli prokáže pochybení. „Jinak je samozřejmě - žádosti Agrofertu nevyjímaje - musí posuzovat,“ podotkla. Závazek proplatit dotaci podle ní vzniká už tím, že jsou dané firmě finance na projekt přislíbené. „Je to stejné například jako se soukromou stavbou. Závazek zaplatit za stavbu máte už z podepsané smlouvy, a pokud stavbu dostanete podle dohodnutých podmínek, musíte zaplatit,“ dodala.


Čtěte: Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

 Premiér Andrej Babiš


Ministerstvo průmyslu se tak rozhodlo, že plošnou stopku na dotace nevyhlásí. A to přestože většina projektů, které ministerstvo financí do Bruselu k proplacení neposlalo, ačkoliv příjemcům z českých peněz už peníze vydané byly, spadá podle serveru právě pod ně. Projekty holdingu Agrofert, o jejichž proplacení ministerstvo financí zatím nepožádalo Evropskou komisi a platí je z českého rozpočtu, se ke konci června vyšplhaly na 170,422 milionu korun.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Projekty holdingu, jež nyní ministerstvo k proplacení do Bruselu neposlalo, tedy byly uhrazeny ze státního rozpočtu.

bitcoin školení listopad 24

Přečtěte si také:

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Komentář: Koalice dotačního podvodu

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

 Film Selský rozum nabízí mimo jiné podrobné vysvětlení toho, proč na českých polích roste ve výrazném podílu řepka

  • Našli jste v článku chybu?