Menu Zavřít

Ministerstvo zakázalo porážet zdravé stromy. Přednost má kalamitní dřevo

14. 9. 2017
Autor: Euro.cz

Ministerstvo zemědělství dočasně zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi těžbu dřeva. Je podle něj třeba zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Nařízení se vztahuje na těžbu smrků a borovic. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Za porušení státního nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do jednoho milionu korun.

Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené kůrovcem by mělo být zpracováno do konce března 2018. „Jde o termíny, o kterých se předpokládá, že jsou dostatečné ke zpracování rozhodujícího objemu nynější kalamity,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Nařízení se nevztahuje na těžby mimořádné, prováděné na základě povolení nebo rozhodnutí orgánu státní správy lesů a na těžbu vánočních stromků.

Opatření by mělo vést k rychlejšímu zpracování dřeva, které je už vytěženo a leží na odvozních místech nebo ve skladech pil. „Urychlené pilařské zpracování kůrovcem napadeného dříví podstatně přispívá k omezení šíření tohoto kalamitního škůdce lesních porostů,“ podotkla Ježková.


Přečtěte si o důvodech zákazu:

Vítr, sucho, kůrovec. Státní firmy krotí těžbu dřeva, ve hře je úplný zákaz

 Ilustrační foto


Ministerstvo už na začátku září doporučilo státním podnikům Lesy ČR a Vojenské lesy a statky, aby těžbu dřeva zastavily. Vojenské lesy a statky přestaly s plánovanou těžbou už v srpnu, Lesy ČR podobně s těžbou smrku. Kalamita se ale netýká jen státních lesů a množství dřeva z kalamit přesahuje reálné možnosti tuzemských zpracovatelů, proto byl nyní vydán plošný zákaz těžby. Ministerstvo ho rozeslalo všem obcím. „Účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku,“ dodala Ježková.

Lesy ČR rozhodnutí přivítaly

„Vítáme opatření ministerstva zemědělství jako krok k přednostnímu zpracování nahodilých těžeb ve všech postižených lesích,“ uvedl ředitel LČR Václav Lidický.

Státní podnik také kvůli rozkolísané situaci na trhu se dřevem posunul termín pro odevzdání obálek do pětiletého lesnického tendru 2018+. „Posunutím termínu vychází LČR vstříc potenciálním smluvním partnerům, kteří nyní nemohou ve svých nabídkách stanovit reálné ceny dříví,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Z nabídnuté ceny se následně vychází po celou dobu pětiletého kontraktu. Termín podání nabídek podnik už posunoval, původní první termín byl 5. září.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.

Stát odškodnění neplánuje

Stát neplánuje podniky, které nebudou moci dřevo těžit, speciálně odškodňovat. Lesní zákon dává podle Ježkové povinnost přednostně zpracovávat takzvanou nahodilou těžbu, tedy stromy seschlé, napadené kůrovcem nebo zlomené. Cena surového dříví podle ní strmě klesá. „Úmyslné těžby dřeva, které po dobu platnosti opatření ministerstva zemědělství nemohou provádět, budou moci provést až v době, kdy budou ceny surového dříví opět příznivější,“ uvedla Ježková. Jako kompenzace mohou podle úřadu vlastníci brát standardní dotace, například na nové zalesnění.

Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové kůrovcové těžby. Situaci pak ještě zhoršila nedávná větrná kalamita. Podle údajů ministerstva ze začátku září se zatím eviduje zhruba 1,1 milionu metrů krychlových kalamitního dříví, hlavně smrku.

bitcoin_skoleni

Na trh se dřevem navíc působí i důsledky větru v Polsku a v Bavorsku, které snižují cenu dříví. V Polsku jde o zhruba deset milionů metrů krychlových dříví, hlavně borovice, v Bavorsku pak o dva miliony metrů krychlových, převážně smrku. Obdobně špatná situace je podle MZe i v Rakousku.

Dále čtěte:

Lesům ČR v pololetí vzrostl zisk o 6,3 procenta na 2,88 miliardy. Pomohly vyšší ceny

Vláda chce zakázat privatizaci státních lesů


  • Našli jste v článku chybu?