Menu Zavřít

Ministr Kalousek nechce dotaci regionální železniční dopravy rušit, ale jen omezit

6. 5. 2011
Autor: profit

Stát bude na ztrátové regionální vlakové spoje přispívat dál, ale o zřejmě méně než dosud a jen v případě aktivního přístupu krajů. Takový je závěr páteční schůzky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) s předsedou Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD).

Ministr Kalousek nechce dotaci regionální železniční dopravy rušit, ale jen omezit

Foto: Profimedia.cz

Je samozřejmě možné hovořit pouze o redukci, nikoli o zrušení celého dotačního titulu. Za předpokladu, že se kraje zaváží minimalizovat dopad opatření na občany,“ řekl po schůzce Kalousek. Další jednání podle něj proběhne v úterý. O kolik klesne krajům dotace, to bude podle ministra financí ještě předmětem jednání a rozhodne o něm vláda.

Teprve jsme zahájili sérii jednání o tom, zda je skutečně dobrým nápadem, aby vláda škrtla část dotace na regionální železniční dopravu. šlo tedy o úvodní debatu a pokračovat budeme příští týden v úterý,“ uvedl po jednání Hašek.

Podle něj by za chyby vlády neměli pykat občané, kteří denně potřebují dojíždět do zaměstnání: “V regionech by došlo k poklesu vlakových spojů o 40 až 60 procent.“

Ministerstvo financí má analýzy právní závaznosti memoranda hotové, jednak z vlastního legislativního odboru a také z nezávislých advokátních kanceláří, a je zjevné, že toto memorandum je neplatné,“ zmínil Kalousek a dodal: “Žádná vláda, tím méně úřednická, nemůže zavázat všechny vlády na deset let dopředu mandatorním výdajem, to může pouze Poslanecká sněmovna.

Přesto, že hejtmani mají zcela odlišný názor než ministr financí a vláda, preferuje Hašek dohodu před právním řešením. “Fungovat musí stát i kraje. V případě soudního sporu bychom však na rozhodnutí mohli čekat poměrně dlouhou dobu. Právní bitva je tedy až posledním řešením,“ dodal jihomoravský hejtman s tím, že vlaky prozatím jezdí dál a rušení spojů ze dne na den nehrozí.

FIN25

Memorandum o pravidelném dotování železniční dopravy mezi státem a kraji uzavřela úřednická vláda Jana Fischera. Podle něj měly kraje dostávat do svých rozpočtů každoročně 2,6 miliardy korun, a to až do roku 2019.

Ministr financí se rozhodl zpochybnit právní závaznost memoranda, a tím i ušetřit s ním svázané prostředky v reakci na verdikt Ústavního soudu o změnách ve stavebním spoření. Na základě úspěšné stížnosti ČSSD musí ministerstvo financí vyplatit 5,25 miliardy korun jako státní příspěvek ke stavebnímu spoření, který měla původně ušetřit 50procentní daň.

  • Našli jste v článku chybu?