Současný ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions během loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech. Sessionsův úřad to oznámil ve středu poté, co na schůzky upozornil list The Washington Post. Ministerstvo je nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který nyní vyšetřuje údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa. Sessions se prý ve "vhodné době" dohledu nad šetřením FBI zdrží.
„Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ uvedl podle CNN Sessions.
Kremelský mluvčí dnes prohlásil, že o setkáních Sessionse s velvyslancem Sergejem Kisljakem nemá informace. Praxe kontaktů velvyslanců s poslanci je ale normální, řekl mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že kolem zpráv o možných kontaktech amerických činitelů s činiteli ruskými vzniká v USA „příliš emocionální atmosféra“.
Agentura AP uvedla, že nová zjištění patrně vyvolají tlak na to, aby Sessions nezasahoval do vyšetřování FBI. Média, která Trump opakovaně označuje za šiřitele falešných zpráv, považují za problém mimo jiné to, že se o kontaktech s velvyslancem Sessions nezmínil během slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, kde byl na roli Ruska v kampani přímo tázán.
Sessions dnes v televizi NBC News řekl, že se „ve vhodném okamžiku“ dohledu nad vyšetřováním FBI zřekne. „Není o tom pochyb,“ ujistil ministr diváky. Znovu konstatoval, že se „nikdy s žádnými Rusy nesetkal, aby s nimi probíral jakoukoli politickou kampaň“.
Vláda miliardářů. Majetek Trumpových ministrů překoná HDP 100 zemí
Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan si nicméně nemyslí, že by se Sessions měl zřeknout dohledu nad vyšetřováním. „Kdyby sám byl předmětem vyšetřování, tak samozřejmě ano. Ale pokud není, tak nevidím žádný účel či důvod, aby to udělal,“ řekl novinářům Ryan. Dodal, že zatím nebyl předložen jediný důkaz o tom, že by nějaký člen Trumpovy kampaně či Trumpova týmu byl zapojen do ruských snah ovlivnit volby.
Stejný názor jako Ryan na setrvání Sessionse, který je z titulu ministerské funkce hlavním americkým žalobcem, v čele vyšetřování má i republikánský senátor a předseda senátní komise pověřené objasněním ruských aktivit Richard Burr. „Ministr řekl, že se vyloučí (z vyšetřování), pokud to bude nutné. Věřím, že učiní to, co bude považovat za vhodné,“ řekl Burr.
Někteří demokratičtí zákonodárci včetně šéfky demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové či šéfa demokratů v Senátu Chucka Schumera již vyzvali ministra k rezignaci. „Sessions není způsobilý vykonávat funkci nejvyššího úředníka v zemi odpovědného za policii, musí odstoupit,“ uvedla Pelosiová v prohlášení.
Sessionsovo schvalování bylo hodně dramatické. Čtěte více:
Roztržka kvůli Sessionsovi. Jste stranou Ku Klux Klanu, vzkázal demokratům Cruz
Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů tento týden zahájil vyšetřování údajných kontaktů mezi Trumpovým týmem a Moskvou během kampaně, kterou se podle některých zpravodajských zdrojů snažili Rusové ovlivnit v Trumpův prospěch. Zatímco podle republikánských členů výboru se přesvědčivé důkazy nenašly, demokraté chtějí vyšetřování co nejpodrobnější.
Právníci Bílého domu podle agentury AP nařídili prezidentovým poradcům, aby uchovávali veškeré materiály, které by mohly souviset s údajným vměšováním Ruska do prezidentských voleb a s následným vyšetřováním. Instrukce byla vydána týden po žádosti demokratických senátorů, aby Bílý dům a policejní složky uchovaly jakékoli dokumenty o stycích Trumpova týmu s ruskými vládními činiteli nebo jejich zmocněnci. Podobnou žádost adresovanou víc než deseti vládním agenturám vydal senátní výbor pro tajné služby, napsala AP.
Čtěte dále: