Ministři zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí G7 zvažují nové sankce vůči syrským a ruským důstojníkům. Uvedl to podle agentury ANSA britský ministr zahraničí Boris Johnson. Situace v Sýrii je hlavním bodem dvoudenního jednání šéfů diplomacií G7, které dnes začalo v italském městě Lucca. Zahájení schůzky provázely demonstrace, při nichž bylo lehce zraněno několik policistů.
„Budeme diskutovat o možnosti dalších sankcí, určitě vůči některým syrským důstojníkům a vlastně taky vůči některým představitelům ruské armády, kteří koordinují akce v Sýrii s tamním režimem,“ uvedl Johnson.
Ministři zahraničí Itálie, Británie, Francie, Německa, USA, Kanady a Japonska mají na dvoudenní schůzce jednat zejména o údajném chemickém útoku z minulého týdne na syrské město Chán Šajchún, z něhož Západ viní syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská vláda i její spojenec Rusko odpovědnost za útok, který si vyžádal přes osmdesát obětí, odmítají a viní z něj radikální islamisty.
Více o reakcích na americký útok v Sýrii si přečtěte zde:
Americký úder v Sýrii podpořila řada zemí, Rusko ruší horkou linku
„Nevíme, o čem je řeč. Skutečně to nevíme, a tak těžko můžeme reagovat,“ odpověděl na dotazy novinářů ohledně hrozby nových sankcí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov a dodal, že když není nic známo o nových sankcích, tak nemůže být známo ani o reakci na ně. Kreml současně dává najevo, že se nehodlá zříci další podpory syrského prezidenta Bašára Asada; Peskov dnes poznamenal, že věčné opakování zaříkávadla „Asad musí odejít“, nijak nepřiblíží řešení syrského konfliktu.
Británie je mezi těmi, kteří naléhají na přehodnocení postoje vůči Moskvě. Johnson dnes znovu vyzval Rusko, aby přestalo podporovat Asadův režim, který označil za „toxický“. Johnson kvůli spojenectví Moskvy s Damaškem zrušil cestu do Ruska, plánovanou na dnešek.
Úterního jednání se kromě ministrů skupiny G7 zúčastní i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, potvrdila dnes agentura Anadolu. Přítomna má být i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Pozvání dostali také Saúdská Arábie, Katar, SAE a Jordánsko.
Čtěte dále: