Menu Zavřít

Ministři schválili zkrácení splátkového kalendáře pro privatizující zemědělce

4. 1. 2012
Autor: profit

Kabinet Petra Nečase na své středeční schůzi posvětil snížení maximální doby splácení privatizovaných nemovitostí pro zemědělce z 30 na 15 let, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Sníží se i sleva z kupní ceny o osm až 17 procentních bodů na maximálních 40 procent.

Foto: Profimedia.cz

Současné české zemědělství se doposud potýká s problémem privatizace státního zemědělského majetku, a to v rámci přizpůsobování se zemědělství jako celku, novým skutečnostem a dalším změnám souvisejícím s vývojem trhu, tržní politikou a obchodními pravidly, s poptávkou a preferencemi spotřebitelů a rozšířením evropského společenství,“ uvádí materiál.

Při odkupu nemovitostí, se kterými hospodaří zemědělské organizace založené státem nebo které má ve správě pozemkový fond a slouží zemědělské prvovýrobě, může stát udělit zájemcům slevu oproti určené kupní ceně. Podle starých pravidel se pohybuje v rozmezí 48 až 57 procent, předložená úprava navrhuje maximální podporu ve výši 40 procent. “Podpora zároveň umožňuje nabyvateli uhradit celou kupní cenu uvedenou v rozhodnutí o privatizaci navýšenou o úroky ve více splátkách, maximálně však do 15 let od podpisu kupní smlouvy,“ dodává návrh splátkového kalendáře.

Peníze získané podporou musí ale zemědělci investovat do snížení výrobních nákladů, zlepšení jakosti produktů nebo dobrých životních podmínek zvířat či například zlepšení produkce. “Dodržování pravidel pro poskytování podpory bude kontrolovat Pozemkový fond České republiky,“ upozorňují úředníci.

Předpokládaná cena prodávaného majetku, na který se dá vztáhnout zemědělský splátkový kalendář, je podle fondu přibližně 2,375 miliardy korun. Stát ve formě slev zaplatí 950 milionů korun.

MM25_AI

Navržená úprava splátkového režimu se nedotkne dřívějších prodejů, u nichž byly uzavřeny kupní smlouvy, obsahující splátkový režim v původní podobě. V těchto případech doběhne splátkový režim za podmínek platných v době uzavření kupní smlouvy,“ uzavírají ministerští úředníci s tím, že pokud nová úprava projde legislativním procesem, budou se moci smlouvy o nových splátkových kalendářích uzavírat do konce roku 2015.

Majetek nemohl stát prodávat od dubna roku 2007, neboli tři roky po vstupu do Evropské unie. Po vstupu do unie umožňovala prodej výjimka, kterou si Česká republika dohodla. Od té doby státní aparát situaci analyzoval, aby se nedostal do problémů kvůli evropským směrnicím o poskytování veřejné podpory.

  • Našli jste v článku chybu?