Menu Zavřít

Miroslav Frayer: Drahou ropu nečekejme

23. 10. 2014
Autor: CC BY-SA 2.0: Ed Schipul via Flickr

Ceny ropy Brent v půli října spadly na čtyřleté minimum, když se barel na trzích obchodoval za 85 dolarů. Oproti letošnímu maximu z poloviny roku to znamená propad o 30 dolarů. Důvody lze hledat v makroekonomických fundamentech, když poptávka po černém zlatě je omezená kvůli slabému růstu v Evropě i Asii.

Navíc se stále zvyšují obavy, že tento vývoj bude mít negativní dopad i na Spojené státy, které chystají zpřísňování měnové politiky. Mezinárodní měnový fond k tomu nedávno snížil odhady budoucího růstu globální ekonomiky. A tím to nekončí.

Překvapením je chování Saúdské Arábie, která zatím nepřistoupila k omezení těžby a exportu ropy. Na konci září její zástupci hovořili o stabilizaci ceny ropy těsně nad hranicí 90 dolarů za barel, následně zaznělo, že by se hráči na trhu měli připravit na období nízkých cen v pásmu 80 až 90 dolarů. Cílem Saúdských Arabů je přesvědčit další členy OPEC, aby sdíleli břemeno omezení produkce. Tím chtějí předcházet ztrátě tržního podílu.

Situaci ovlivňují i strukturální změny, když je na trhu dostatek suroviny i díky Spojeným státům nebo Rusku. Důležité zasedání OPEC se koná 27. listopadu. Saúdská Arábie je připravena ceny podpořit snížením produkce, ale jen když stejný přístup zvolí i ostatní zástupci OPEC. S tím počítáme i my v aktualizované prognóze a očekáváme, že k omezení produkce dojde. Na základě uvedeného došlo i k výrazné revizi odhadů směrem dolů. Pro poslední kvartál roku očekáváme průměrnou cenu barelu ropy Brent 88 dolarů a pro příští rok 91 dolarů.

Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Levnější ropa povzbudí ekonomiku o 1,1 bilionu dolarů

Nelegální obchodování s iráckou ropou je výhodné pro všechny

  • Našli jste v článku chybu?