Menu Zavřít

Miroslav Frayer: Neopomeňme evropské akcie

7. 1. 2016
Autor: čtk/AP

Jedním z našich předpokladů vývoje na globálních finančních trzích pro letošní rok je obnovený růst cen ropy k úrovním 60 dolarů za barel. Profitovat by mohla i jiná aktiva jako například dluhopisy navázané na inflaci, měny komoditních států či akcie sektorů s vysokou expozicí vůči ropě. Příznivým faktorem pro akciový trh by měly být i akvizice a fúze a posun kapitálové struktury podniků směrem k vyššímu zadlužení. Z pohledu regionálního preferujeme především eurozónu před Spojenými státy.

Expozici vůči americkým akciím či dluhopisům doporučujeme snížit, když centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a ocenění akcií již dosáhlo vysokých úrovní. Eurozóna se jeví jako atraktivnější, když ECB bude dále měnovou politiku uvolňovat a hospodářský růst by měl zrychlit. V Asii by se mělo dařit japonským nebo indickým indexům.

Akcie japonských firem by měly těžit ze zlepšující se ziskovosti, která má prostor pro růst mimo jiné díky relativně nízkému zadlužení. Po pěti letech propadu cen aktiv rozvíjejících se trhů by mohla půdu pod nohama nalézat i ona. Především východoevropská aktiva by mohla těžit ze zlepšujících se fundamentů, levného ocenění a uvolněné měnové politiky.

Pražská burza by letos na základě našich odhadů mohla nabídnout potenciál zhruba 17 procent. Přes aktuální nepříznivý vývoj patří mezi nejpreferovanější tituly tuzemského parketu ČEZ, který by měl nabízet velmi atraktivní dividendový výnos. Nákupní doporučení máme i pro textilku Pegas, zajímavé zisky by mohly přinést i investice do finančních titulů.

Vývoj akcií společnosti ČEZ na pražské burze:

Autor je ekonomem Komerční banky

MM25_AI


Čtěte také:

Čeští bankéři omezují nákupy vládních dluhopisů kvůli záporným výnosům

  • Našli jste v článku chybu?