Postupně zveřejňované makroekonomické indikátory ve Spojených státech zlepšují obrázek největší světové ekonomiky pro letošní rok. Období expanze, které se projevuje uzavíráním negativní mezery výstupu a následně i rostoucími inflačními tlaky, je za normálních podmínek spojeno i s růstem dluhopisových výnosů.
V dnešní době však americká ekonomika operuje s hlubokou mezerou výstupu a inflační tlaky zůstávají dobře ukotveny. To by razantnímu růstu dluhopisových výnosů nenasvědčovalo, pokud by zde však neexistovalo výrazné narušení vazby mezi současnou a „správnou“ úrovní výnosů amerických bondů. Americké centrální bance se podařilo díky své měnové politice spočívající v nákupech cenných papírů snížit především výnosy dluhopisů s delší dobou splatnosti.
Dopad těchto opatření se odhaduje zhruba na 70 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že Fed ale není ještě se svou prací u konce a bude pokračovat v nákupech pravděpodobně po celý letošní rok, lze očekávat za předpokladu dalšího zlepšování makroekonomických indikátorů zvýšení rozdílu mezi tržní a „správnou“ úrovní amerických výnosů. Kolegové ze Société Générale odhadují tento rozdíl až na úrovni 140 bazických bodů na konci letošního roku.
„Správnou“ úroveň desetiletého výnosu nyní předpokládají na úrovni okolo 3,2 procenta, která by měla s přicházejícím hospodářským oživením vzrůst ke konci roku na 3,5 procenta. Pokud bychom předpokládali, že Fed bude pokračovat v nákupu aktiv ve stejném objemu jako doposud, potom by se tržní výnos ke konci roku měl pohybovat okolo 2,1 procenta. Nicméně se dá očekávat, že s lepšími makrodaty americká centrální banka začne postupně omezovat výši svých nákupů.
K tomu by mohlo docházet od druhé poloviny letošního roku a postupné ukončování jejího programu by se odrazilo i na rychlejším vzestupu dluhopisových výnosů. V základním scénáři tak předpokládáme vyšší růst desetiletého výnosu k úrovni 2,75 procenta. Dřívější odchod Fedu z opatření na podporu ekonomiky by se projevil v ještě razantnějším nárůstu. Vlastníci amerických dluhopisů by utržili výrazné ztráty z jejich držby.
Autor je analytikem Komerční banky
• Čtěte také:
Buffett: Dluhopisy jsou hloupá investice, vyplatí se akcie. A kečup je navždy