Menu Zavřít

Miroslav Frayer: Ropa a euro jako motor

5. 12. 2014
Autor: e15

Propad ceny ropy o 40 procent za půl roku by měl být pro evropské akcie dobrou zprávou přinejmenším ze dvou důvodů. Jednak by nižší ceny černého zlata měly podpořit globální hospodářský růst, jednak by se nižší náklady na vstupech měly projevit v lepším vývoji firemních marží zejména v průmyslovém a dopravním odvětví.

Právě nízké marže byly jedním z důvodů slabosti evropských společností. Ze zkušeností z minulých let je patrné, že akciové burzy v následujících šesti měsících po poklesu cen ropy o 30 procent zažívaly vysokou výkonnost. Průměrný zisk evropských akcií dosahoval zhruba 12 procent.

Přestože euro od začátku května vůči dolaru ztratilo více než 11 procent, oslabující trend by měl být zachován i v průběhu následujícího roku, když kurz USD/EUR čekáme na konci roku 2015 až na úrovni 1,16. Důvody jsou známé, tedy zcela opačný přístup americké a centrální banky k měnovým politikám.

Z našich kalkulací pak vyplývá, že zhruba 10procentní oslabení eura vede ke zvýšení čistého zisku evropských společností o sedm procent. V rámci Evropy si pak nejlépe stojí francouzské firmy, jejichž citlivost na změnu kurzu je nejvyšší. Německé společnosti by měly z oslabení eura profitovat méně než eurozóna jako celek. Mezi další podpůrné faktory můžeme zařadit změnu měnové politiky ECB, strukturální reformy, investiční plán Evropské komise či silnější postavení evropských bank.

To vše by mělo evropským akciím pomoct v příštím roce k vyšším ziskům. Důležitým bodem bude i očekávané zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. To čekáme v polovině příštího roku a mělo by podpořit zájem investorů o přesun prostředků z amerických akcií do evropských.


Autor je ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

MM25_AI

Michal Brožka: Evropo, buď v klidu, levná ropa vydrží

Saudové zlevňují ropu, na mušce mají těžaře v USA

  • Našli jste v článku chybu?