Nejen naše prognózy, ale i průměrná očekávání trhu naznačují, že posilování amerického dolaru není u konce. Dolar by měl díky nadcházejícímu zpřísňování měnové politiky v USA dále nabírat na síle vůči všem světovým měnám. Aktuální úroveň jeho reálného efektivního kurzu je o 10 procent slabší než dlouhodobý průměr a z tohoto pohledu tak existuje potenciál k dalšímu posílení.
A zároveň nemůžeme vyloučit, že se může dostat i nad tuto úroveň. V prostředí takového očekávání se nabízejí možnosti, jak tohoto vývoje využít, či jinými slovy, jak se proti případnému silnějšímu posílení amerického dolaru zajistit. Kromě krátkých pozic zejména v eurech, librách či australských dolarech vůči americké měně by měl silný dolar, respektive slabé euro, pomáhat evropským akciím. Podle našich kalkulací by desetiprocentní propad eura mohl zvýšit ziskovost firem o zhruba sedm procent.
Těm by kromě slabší evropské měny mělo pomáhat i prostředí nízkých úrokových sazeb a pumpování peněz do ekonomiky ze strany ECB. Přitom preferujeme spíše akcie firem s vysokou kapitalizací ve Francii či Nizozemsku. Zajímavou příležitostí jsou i japonské tituly citlivé na pohyb kurzu dolaru vůči jenu. Slábnoucí jen výrazně pomáhá tamním exportérům.
Na straně komodit by měl dolar působit negativně. V kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami tak lze doporučit krátké pozice ve zlatě či stříbře, u nichž je korelace k dolaru silná. Na dluhopisovém trhu by mohla být zajímavá strategie krátké pozice v amerických bondech oproti dlouhé pozici v těch evropských. Negativní vývoj pak očekáváme i u amerických dluhopisů s vysokým výnosem. Zpřísňování měnové politiky v USA a její uvolňování v eurozóně by se mělo obecně projevit i na vyšší volatilitě na trzích. V neposlední řadě tak zajímavým tipem mohou být investice na růst volatility vyjádřené například indexem VIX.
Autor je analytikem Komerční banky
Čtěte také: