Americká ekonomika má našlápnuto k lepším zítřkům. V poslední době nás o tom přesvědčují zveřejněné indikátory. Vzhledem k tomu, že Spojené státy procházejí fiskální konsolidací, je na místě se ptát, co stojí za překvapivě pozitivními údaji světové hospodářské jedničky.
Vládní restrikce by měla z letošního růstu HDP ubrat 1,2 procentního bodu a hlavně by na datech měla být již znát. Vždyť zvýšení daní je účinné od začátku letošního roku a ke škrtům ve veřejných financích se vláda rozhýbala od 1. března. Je tak do jisté míry hádankou, co stojí za slibným vývojem. Jedním z možných vysvětlení je, že fiskální restrikce paradoxně uklidnila trhy a přinesla jim určitou jistotu.
Schválené kroky by měly být dostatečné k tomu, aby se dluh stabilizoval. Podniky by se tak již nemusely obávat dalšího výrazného utahování opasků, což by se mohlo odrazit ve větší ochotě najímat nové zaměstnance a investovat. Dosavadní vývoj na trhu nemovitostí pak může být také odpovědí. Rostoucí ceny nemovitostí mají pozitivní dopad na bohatství domácností, které může kompenzovat zvýšení daní.
Do třetice se nabízí uvolněná měnová politika, která eliminuje negativní dopady vládních kroků. To má za následek i nižší fiskální multiplikátory, prostřednictvím kterých se opatření promítají v hospodářském růstu. Výše uvedený negativní dopad do HDP by tak za těchto okolností nemusel být tak vysoký.
Ať je tomu tak či onak, budoucí nastavení měnové politiky, respektive ústup ze současných extrémně uvolněných podmínek, budou závislá na přicházejících indikátorech. Ač se Fed zatím k postupnému snižování měsíčních nákupů cenných papírů nemá a zaujímá spíše vyčkávací pozici, trhy s tímto krokem začínají pozvolna kalkulovat. To se odráží na vzestupu amerických výnosů a posilování dolaru. A tento trend by měl být zachován i ve zbytku letošního roku.
Čtěte také:
USA si přifouknou ekonomiku o tři procenta. Začnou jinak měřit HDP
Jaká hospodářská politika je odolná vůči krizím?
Autor je analytikem Komerční banky