Menu Zavřít

Miroslav Frayer: Z lídra strašákem

20. 3. 2014
Autor: Hniličková Karolína/Mladá fronta E15

Na začátku března jsme zaznamenali první případ neschopnosti dostát závazkům na čínském dluhopisovém trhu u jednoho z tamních výrobců solárních panelů. Zřejmě jde o start vlny podobných událostí, která by mohla dorazit již ve druhém letošním čtvrtletí.

Nejzranitelnějšími odvětvími jsou ta, která dlouhodobě disponují přebytečnými kapacitami a vysokou zadlužeností. Není překvapením, že mezi nimi jsou právě výrobci solárních panelů, ale také těžaři uhlí, zpracovatelé kovů, výrobci lodí či někteří developeři.

Důvodem bující kreditní bubliny je především přístup vlády, která pomáhala podnikům se splácením dluhů skrz banky či jiné státem vlastněné instituce, což zvyšovalo morální hazard v zemi. Olej do ohně pak přilévá i šedý bankovní systém, v rámci něhož jsou nejrůznější poskytovatelé půjček ochotni úvěrovat podniky, které nedosáhly na potřebné financování u tradičních bankovních domů.

Tento sektor představuje na celkovém financování v zemi zhruba 16 procent, před 2,5 roku byl jeho podíl prakticky nulový. Své aktivity zprostředkovává díky vlastnímu dluhovému financování a finanční páka měřená podílem aktiv vůči kapitálu dosahuje závratného 40násobku. Navíc je financován krátkodobě na jeden až dva roky, z čehož zhruba třetina je splatná letos. Ne nadarmo se říká, že dluh je dobrý sluha, ale špatný pán.
Rizika bankrotů v Číně narostla.


Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Krachy solárníků už dostihly i Čínu, bankrotuje obří Suntech

Zuzana Musilová: Bilion za fotovoltaiku je mimo realitu

  • Našli jste v článku chybu?