Pražské muzikálové produkce nasazují do boje o diváka ty nejtěžší kalibry. V divadle Millenium připravuje „ježíšovský“ producent Stanislav Aubrecht premiéru proslulé Weberovy feérie Cats a František Janeček se chystá v GoJa Music Hall navázat na úspěch Bídníků muzikálem Miss Saigon.
„Vrtulník na jevišti skutečně přistane,“ slibuje mluvčí muzikálu Janis Sidovský jednu z vrcholných scén, kterou tato hudební love story proslula po celém světě. O české texty se postará Eduard Krečmar a režírovat bude osvědčený Petr Novotný, který postavil obě inscenace Bídníků i Jesus Christ Superstar. Producenti se rozhodli angažovat hvězdnou company: její součástí budou mimo jiné Helena Vondráčková, Jiří Korn, Pavel Vítek, Tereza Mátlová, Iveta Bartošová, Tomáš Savka, Roman Vojtek, Magda Malá, David Uličník, Karel Černoch či Kateřina Brožová. Premiéra se chystá na 9. prosince.
Anglický dozor
Miss Saigon patří do nejvybranější společnosti muzikálů spolu s Cats, Les Misérables, Fantomem opery či Jesus Christ Superstar. Dobyla londýnský West End i Broadway stejně jako muzikálové scény ve sto třiceti dalších zemích. Proč? Jednoduše proto, že prezentuje silný a tragický milostný příběh, skvělou hudbu s několika hity a mimořádně efektní scénické ztvárnění včetně zmíněného „živého“ vrtulníku na jevišti.
Stejně jako Les Misérables je dílem autorské dvojice Alain Boublil – Claude-Michel Schönberg a světová práva k jeho uvádění vlastní proslulý londýnský producent Cameron Macintosh (Cats, Les Misérables). Pro ty, kdo vědí, o kom je řeč, jde o záruku nejvyšší a pečlivě hlídané kvality provedení. Vlastníci licence kontrolují přípravy inscenací Miss Saigon všude po světě, vyzbrojeni smlouvami, které je opravňují k zásahu kdykoli, kdy by se jim vznikající představení nezdálo dostatečně kvalitní.
Češi už si v Londýně vydobyli poměrně značnou důvěru, ale i přesto dohlížel na květnové konkurzy do Miss Saigon Chris Grady z Macintoshovy produkční firmy. „Miss Saigon je v mnoha ohledech ještě větší a náročnější dílo než Les Misérables. Vyžaduje totiž velký orchestr s obrovskou sekcí bicích nástrojů. U sólistů je důležité, aby nejen zvládli náročné vokální party, ale dokázali vyjádřit i odlišnost dvou rozdílných kultur. Pro každou muzikálovou produkci je to velká výzva, ale když se podaří obsadit správné interprety - a po zhlédnutí pražských Bídníků jsem přesvědčen, že se v České republice najdou - pak se to určitě vyplatí,“ řekl Grady při svém pobytu v Praze.
Kim, Chris a Vietkong
Miss Saigon je příběhem osudové lásky vietnamské dívky Kim a amerického vojáka Chrise na pozadí vrcholící války ve Vietnamu. Krátce před tím, než severovietnamské jednotky dobyly Saigon, se Chris v jednom z nočních klubů zamiluje do Kim, ale ve chvíli, kdy Saigon definitivně padne, je nucen se zbytkem Američanů opustit město na palubě posledního odlétajícího vrtulníku. V Americe se Chris ožení s přesvědčením, že Kim je mrtvá. Později však zjistí, že jeho láska žije v Thajsku i s jejich dítětem. Setkají se, ale zjistí, že každý z nich už je někde jinde a cesta zpátky není možná.
Inspirací pro Miss Saigon se Boublilovi a Schönbergovi stala jednak Pucciniho opera Madame Butterfly, a také proslulé záběry helikoptér, opouštějících Saigon s posledními Američany na palubách těsně před příchodem Ho-Či-Minových vojáků do vietnamské metropole. Impulzem k první synopsi příběhu byla pro Schönberga a Boublila fotografie vietnamské dívky, odlétající z Ho-Či-Minova města do Ameriky, kde na ni čekal otec, bývalý americký voják, kterého dívka dosud nikdy neviděla. Jak říká Schönberg, příběhem, skrytým za tou fotografií, všechno začalo…
Srdceryvný příběh spolu s množstvím nevídaných scénických efektů, exotické prostředí, rychlý sled zvratů v příběhu a nakonec i patřičně dojemný konec uchvátil diváky po celém světě a má k tomu všechny předpoklady i v muzikály poměrně zmlsané Praze. Produkce opět sází na doprovod živého orchestru, popové hvězdy v hlavních rolích a koneckonců i na prostředí GoJa Music Hall, kterou v Janečkově produkci úspěšně dobývají i Bídníci.
Tisíce a miliony
Producent Cameron Macintosh uvedl Miss Saigon na scéně londýnského divadla Royal Drury Lane 20. září roku 1989. Tam se až do roku 1999 odehrálo více než 4200 repríz.
Na londýnské inscenaci, kterou lze považovat za vzorovou a kterou obvykle přebírají i další produkce, se podílelo 266 lidí. Miss Saigon byla uvedena v devatenácti zemích a v současné době je přeložena do desítky světových jazyků. Získala kolem třiceti prestižních divadelních ocenění, včetně tří amerických cen Tony. Odehrálo se zhruba 19 tisíc představení, která po celém světě zhlédlo více než třicet milionů lidí. Existuje jedenáct oficiálních nahrávek Miss Saigon.
Letos v lednu oznámil Cameron Macintosh přípravu nového „cestujícího“ provedení Miss Saigon. Turné s padesátkou účinkujících a hi-tech scénickými efekty začalo v červenci v Královském divadle v Plymouthu, v současné době je k vidění v divadle Alhambra v Bradfordu, odkud se po 23. říjnu přesune do Glasgowa.
Miss Saigon dobyla Broadway, ale také muzikálové domy v Německu. Od roku 1994 ji uváděla stuttgartská Musical Hall. Vstupenky do sálu pro více než 1800 diváků stály tehdy sto marek a byly vyprodány na léta dopředu.