Menu Zavřít

Mist Maršmeloun

24. 9. 2018
Autor: Euro.cz

Kdo si počká, ten se dočká, prokázal díky bonbonům Walter Mischel Kdo chce vědět, jak se jednou budou jeho potomci protloukat životem, může sáhnout k jednoduchému pokusu. Nechte dítě o samotě s bonbonem a vyhlídkou, že pokud sladkost během pár minut nezmizí, dostane bonbony dva. Pokud laskomina opravdu zůstane na místě, nemusíte si dělat starosti, syn či dcera si v životě poradí.

Jako první odměňoval takto děti bonbony zvanými maršmelouny na přelomu šedesátých a sedmdesátých Walter Mischel (20. února 1930 až 12. září 2018).

Americký psycholog se díky tomu stal jednou z nevýznamnějších postav oboru a Marshmallow test vedle Stanfordského vězeňského a Milgramova experimentu jedním z nejproslulejších. A to navzdory tomu, že výše popsaná hypotéza je až příliš zjednodušená, a jestli sní čtyřleté dítě bonbon hned, nebo až později, nemusí samo o sobě o ničem vypovídat. Na to nejhlasitěji upozorňoval právě sám autor.

Kdybychom chtěli být patetičtí, napsali bychom, že byl pro psychologii předurčen. Narodil se ve Vídni, tedy městě kde Sigmund Freud strávil většinu svého života. Ačkoliv se s jeho myšlenkami později rozešel, v mládí Freuda horlivě studoval. A stejně jako Freud musel s rodiči z Rakouska utéct před nacisty.

V Brooklynu, kde se rodina usadila, se jí příliš nedařilo. Mischel přesto vystudoval psychologii na Newyorkské univerzitě a přes Harvard se v roce 1962 dostal na Stanford. Právě tam odstartoval sérii pokusů s měkkými bonbony a předškolními dětmi, které dlouhodobě sledoval. Ty, které si dokázaly bonbon odepřít, dosahovaly později opravdu lepších výsledků ve škole i v životě, měly menší sklon k drogám i kriminalitě.

Mischel však test chápal jen jako jeden ze základních kamenů teorie, podle které chování, a tedy i osobnost člověka není konzistentní, ale mění se v závislosti na daném prostředí a situaci. Podmínky pokusu proto postupně upravoval. Ukázalo se přitom, že chování dětí (a později i dospělých) ve velké míře ovlivňuje konkrétní situace, tedy třeba jak dlouho zůstane dítě samotné nebo zda se vědec k němu pokusil vybudovat důvěru. „Chováníurčité osoby mění její životní situaci a je touto situací měněno,“ vysvětloval.

MM25_AI

Téma maršmelounů Mischel definitivně uzavřel až po pěti desetiletích v roce 2014 knihou Marshmallow test: Jak se naučit sebekontrole (v češtině vyšla o rok později). O jeho úmrtí následkem rakoviny slinivky informovala Kolumbijská univerzita, kde posledních 35 let působil. •

  • Našli jste v článku chybu?