Návrh na uskutečnění místního referenda
Může místní referendum vyhlásit i podnikatel se sídlem v dané obci? Co k tomu potřebuje splnit?
čtenář z jižní Moravy
Návrh na uskutečnění místního referenda může podat nejen zastupitelstvo obce, ale také přípravný výbor referenda. Členy tohoto výboru musí být nejméně tři takzvané oprávněné osoby (v zásadě obyvatelé s trvalým pobytem, respektive osoby oprávněné volit do místního zastupitelstva). Podmínkou úspěšnosti návrhu je, aby jej v obci podpořilo svým podpisem určité procento obyvatel:
- alespoň 30 % osob v obcích do 3 tisíc obyvatel,
- alespoň 20 % osob v obcích do 20 tisíc obyvatel,
- alespoň 10 % osob v obcích do 200 tisíc obyvatel,
- alespoň 6 % osob v obcích nad 200 tisíc obyvatel.
Přípravný výbor předá návrh obecnímu úřadu (či jinému místnímu orgánu, například magistrátu nebo radnici městské části). Neplatí se žádné poplatky. Úřad pak musí návrh do 15 dnů posoudit a vyrozumět výbor o případných nesrovnalostech v návrhu. Neozve-li se do 30 dnů, považuje se to za automatické schválení.
Návrh pak musí projednat zastupitelstvo obce na nejbližším zasedání. Samotné referendum se pak musí konat nejpozději do 90 dnů po dni jeho vyhlášení zastupitelstvem, nenavrhl-li přípravný výbor pozdější termín.
Zjednodušeně řečeno tedy platí: Jestliže má podnikatel v dané obci trvalý pobyt, stačí mu sehnat dva další obyvatele k založení přípravného výboru, návrh pak musí podepsat určené procento obyvatel. Nemá-li návrh zásadní nedostatky (například jestliže by rozhodnutí v místním referendu mohlo být v rozporu se zákony), musí místní zastupitelstvo návrhu vyhovět. Dodejme však, že zákon zakazuje konat místní referendum například o volbě či odvolání starosty, o rozpočtu obce, zrušení či změně obecně závazných vyhlášek nebo o místních poplatcích.
Podrobnosti stanoví zákon č. 22/2004 Sb., ve znění novel.
Jan Beneš právník