V místě areálu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově má vyrůst zhruba 1000 bytů asi za šest miliard korun. Vítězný projekt Centrum Nového Žižkova navrhla architektka Eva Jiřičná. Řekl to Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group, která pozemek vlastní. Podle Jiřičné ani jedna z budov nepřesáhne 100 metrů. Stávající budova Cetinu měří 96 metrů.
„Design se vyvinul v souladu s technologií tak, aby byl výsledek zajímavý, ale také odpovídající nejvyšším technickým možnostem,“ uvedla Jiřičná. Ve třech výškově gradujících věžích s rozvlněným designem a ohýbaným sklem jsou navrženy nadstandardní byty, zatímco ve vedlejším městském bloku mají být byty cenově dostupnější.
Nejnižší z věží má mít kolem 80 metrů, prostřední zhruba 90 metrů, nejvyšší nepřesahuje 100 metrů. Z plochy o rozloze 39 500 metrů čtverečních má téměř 70 procent tvořit veřejný prostor se zelení. V dolních patrech bytových domů Jiřičná navrhla rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Součástí projektu je také mateřská škola se zahradou a dětským hřištěm.
„Projekt jsme nazvali Centrum Nového Žižkova, protože intenzivně vnímáme potřebu vytvořit atraktivní a živý veřejný prostor v této části města, kterou čeká velmi dynamický rozvoj. Kvalitní venkovní prostor s rozsáhlou zelení zde lidem umožní trávit volný čas, setkávat se. Zkrátka žít ve městě,“ doplnil Kunovský.
Návrh kritizuje Klub Za starou Prahu. Podle něj nejde o architektonicky a urbanisticky promyšlené řešení, ale spíše o líbivý koncept efektně designovaných výškových staveb. „Obytné věže vstoupí do pražského panoramatu mimořádně neomaleným způsobem a umocní tak neomluvitelnou chybu, které se dopustil magistrátní památkový odbor. Ten navzdory ochrannému pásmu Pražské památkové rezervace schválil projekt téhož developera - obytné věže Garden Towers v Olšanské ulici,“ uvedl klub. Zároveň vyzval Institut plánování hlavního města Prahy a památkový odbor magistrátu, aby stavbu nepodpořily.
Miliardový obchod: Českomoravská Nemovitostní koupila budovu Crystal na Vinohradech
Podle Kunovského je výška v Praze vždy velkým tématem. Uvědomuje si, že stavba bude hodně diskutována a bude mít také své hlasité odpůrce. „Ale kde jinde by měly vznikat vyšší stavby než na místě, kde už dnes stojí výšková telekomunikační budova a kde jsou na dominantní stavbu všichni v Praze už zvyklí,“ uvedl dále Kunovský. Vhodnost výškové zástavby v tomto místě podle něj prokázala i mezinárodní architektonická soutěž, ve které se většina návrhů pohybovala kolem stovky metrů, často až do 130 metrů.
Central Group koupil budovu od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF v roce 2017. Budova bývalého Telecomu byla otevřena v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo „Štrougalova věž“ podle tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala. Nyní je již technologicky zastaralá a nefunkční. Podle Kunovského bude muset být kvůli extrémně vysokému množství škodlivého azbestu zbourána a ekologicky zlikvidována.
Firma CETIN, která pronajímá operátorům svou pevnou a mobilní síť, se podle dřívějších vyjádření plánuje v letošním roce z žižkovského sídla přesunout do administrativní budovy vedle O2 Areny ve Vysočanech, kterou staví Kaprain Group a Lighthouse Group.
Architektku Jiřičnou proslavila především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější stavby v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně, kam po okupaci v srpnu 1968 emigrovala, navrhla například výstavní prostory muzea Victoria and Albert. Je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy.
Jiřičná se při přípravě návrhu spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala například dostavbu Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně nebo operu v Sydney.
Dále čtěte: