Menu Zavřít

Místo cukru pepř

2. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Nový zákon o DPH žene textilku do záhuby

Slavný den vstupu Česka do Evropské unie přinesl akciové společnosti Lanatex fatální starost. Firma sídlící v Alexovicích, součásti Ivančic, je vlastněna a řízena „dobrodruhy“, kteří se rozhodli podnikat v textilním průmyslu. Vyrábí vlnařské tkaniny z česaných přízí a zhruba ze 70 procent je exportuje. Mimo jiné do Spojených států. V uniformách z látek Lanatexu chodí například piloti Delta Airlines, Continental Airlines nebo American Airlines. Spolupráce s USA již trvá roky. Na americký trh připadá v posledních deseti letech třicet až padesát procent obratu Lanatexu. „Dokud jsme nebyli v Evropské unii, obchod probíhal velmi jednoduše,“ říká výkonný ředitel a předseda představenstva firmy Jiří Sýkora s jemnou skepsí. „Chápu-li to dobře, členství v unii mělo mimo jiné pomoci k rozvoji podnikání. Nevím jak jinde, ale my máme místo toho na krku finanční úřad,“ dodává člen představenstva a finanční ředitel Miloš Pokora.

Zrada.

Američtí odběratelé Lanatexu vyrábějí konfekci prostřednictvím práce ve mzdě v zemích s levnou pracovní silou, například v Rumunsku nebo na Ukrajině. Největší americký obchodní partner, firma Weber-Aries, na kterou připadá asi čtvrtina celkového obrazu Lanatexu, ale šije v Intermodě Wroclaw a Kamodexu Kamenna Gora. A Polsko je, jak známo, na rozdíl od Rumunska nebo Ukrajiny členem Evropské unie.
Před vstupem obou zemí do unie obchod bezproblémově fungoval. Lanatex vystavil americké společnosti fakturu a látky dodal do Polska. Američané zaplatili a Lanatex doložil vývoz zboží jednotnou celní deklarací. Na základě toho byla dodávka osvobozena od daně z přidané hodnoty. Po prvním květnu, se vstupem v platnost nového zákona o DPH, ale narazila kosa na kámen.

Dluh.

Na průběhu obchodní operace se nic nezměnilo, ale Lanatexu nyní chybí doklad potvrzující vývoz zboží. To totiž opouští hranice Evropské unie – a teprve potom lze hovořit o vývozu – až po konfekčním zpracování v Polsku v podobě hotových výrobků. Lanatex nemá, čím by doložil, že jeho zboží bylo vyvezeno. Finanční úřad v Ivančicích proto soudí, že nemá nárok na osvobození dodávky od DPH.
Považovat za potvrzení vývozu například prohlášení polského vývozce ověřené tamním celním úřadem, že zboží exportované do USA bylo vyrobeno s použitím té a té dodávky Lanatexu, finanční úřad odmítá. Zasílá tudíž firmě výzvy k odstranění pochybností v daňovém přiznání a pozastavil vratky DPH z jiných obchodních operací, aby saturoval daňový dluh za dodávky do Polska. Miloš Pokora říká, že v současné době byl pozastaven nárok na vrácení DPH ve výši 1,7 milionu korun, další dva jsou na cestě.

Krátký konec.

Jiří Sýkora se obává, že situace se stává pro společnost likvidační. Lanatex pokračuje v dodávkách pro amerického odběratele. Kontrakty byly uzavřeny dlouho předtím, než začal platit nový zákon o DPH, a pokud by česká firma nesplnila závazky, hrozily by jí sankce z nesplnění smlouvy, včetně rizika ztráty největšího obchodního partnera. „V době, kdy bojujeme o každého zákazníka, si nemůžeme dovolit klást direktivní požadavky, protože ukončení podobných obchodů by pro nás bylo osudné,“ konstatuje Jiří Sýkora.
Lanatex si pochopitelně nedovoluje ani účtovat Američanům devatenáct procent ceny navrch a fakturuje dál ceny bez DPH. Co jiného také dělat v situaci, kdy český a vůbec evropský textilní průmysl s vypětím sil čelí asijské konkurenci? Přičemž ten český průmysl postupně uléhá do hrobu. Kde je kdysi slavná Textilana, Vlněna, Sukno, vedle nichž býval alexovický závod jen nenápadným špendlíkem na mapě? Jenže finanční úřad dál počítá daňové doměrky. Lanatex se ocitl v absurdní situaci: vstupem do unie překážky obchodu neodpadly, ale vytvořily se.

Současný zákon.

Finanční úřad v Ivančicích ale není proč kritizovat. Dělá svou práci. Jeho ředitelka Marta Podbraná v odpovědi na dotaz vedení Lanatexu, jak dál postupovat, oprávněně říká, že povolování výjimek - respektive tolerování jiného výkladu zákona - není v její kompetenci. V jednom ze svých dopisů Jiřímu Sýkorovi také konstatuje: „Způsob vývozu, tak jak ho popisujete ve Vašem dopise, současný zákon neřeší.“
Stojí za zdůraznění slovo “současný“. Je obecně známo, že „současný“ zákon o dani z přidané hodnoty není dobrý a bude ho nutné novelizovat. Ministerstvo financí slíbilo novelu hned poté, co byl přijat, ale zatím se na ní stále ještě pracuje. Ministerstvo si však zaslouží kritiku jen zčásti. Zákon o DPH a způsob jeho aplikace je především politickým problémem současné vládní koalice.

Váš problém.

Poradci vedení Lanatexu jednali s metodiky finančního úřadu o možnostech řešení. O jedné se v korespondenci zmiňuje i ředitelka Marta Podbraná. Jde o to, že by se odběratel – americká firma – zaregistroval k dani v Polsku, V takovém případě by šlo o dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie, takzvané intra-komunitární plnění, osvobozené od daně. Ale proč by to Weber-Aries dělal? Jiří Sýkora s Milošem Pokorou tvrdí, že sondovali v Americe tuto možnost a dostalo se jim odpovědi: Je to váš problém. Vyřešte si ho. Nakupujeme podobným způsobem od řady firem v Německu a v dalších zemích unie a nemáme tam problém.
Za neschůdnou považují šéfové Lanatexu i další možnost z téhož soudku: že by dodávali tkaniny polským společnostem, které jsou plátci daně na území unie, a nikoli americkému partnerovi jako dosud. Jednak to však naráží na nesouhlas Američanů, jednak polská firma, která látky zpracovává na konfekci, není dostatečně solventní a dodávku by nebylo možné pojistit.
Představitelé Lanatexu se zajímali o německý zákon o DPH a údajně zjistili, že ten na případy, kdy jde o takzvaný postupný obchod, pamatuje. Uvažují tedy, zatím velmi teoreticky, o možnosti zaregistrovat firmu v Německu a vyhnout se tlaku českých divně poskládaných paragrafů. Toto řešení má však řadu dalších okolností, které by bylo třeba zvážit a i kdyby ho poradci nakrásně doporučili, stejně to bude jaksi přes hlavu.

Zákon je zákon.

Lanatex se pochopitelně neomezil jen na korespondenci s regionálním finančním úřadem a pokusil se to „hnát vejš“. Už 12. května se Jiří Sýkora obrátil s dotazem na ředitelku odboru daně z přidané hodnoty ministerstva financí Olgu Hochmannovou. Odpověď přišla poslední srpnový den. Olga Hochmannová opakuje to, co šéfové Lanatexu slyšeli už v nižší instanci: „Podle našeho názoru neumožňuje platný zákon o DPH, aby dodání zboží z ČR osobě ze třetí země (například USA), přičemž podle dispozic zákazníka je zboží přepraveno do jiné členské země EU (například do Polska) ke zpracování, bylo možné považovat za plnění osvobozené od daně. Vámi požadovaná výjimka ze zákona není možná, platný zákon neumožňuje poskytovat výjimky,“ píše doslova Olga Hochmannová,
To deklasuje naděje poslance Miloslava Kaly (ČSSD), který je o případu informován a v telefonickém rozhovoru s redaktorem týdeníku EURO považoval za možné řešení, aby ministerstvo financí zaslalo finančním úřadům pokyn, který by umožnil odpočet DPH firmám, nacházejícím se v obdobné situaci jako Lanatex. Kala soudí, že systémově by mohla být záležitost řešena prostřednictvím novely zákona o DPH.

bitcoin_skoleni

Studium.

Týdeník EURO se obrátil s dotazem na ministra financí Bohuslava Sobotku. Mluvčí ministerstva Marek Zeman v odpovědi s odkazem na informace Olgy Hochmannové zopakoval argument, že „v uvedeném případě by bylo možno dodat zboží bez daně, pokud by zákazník byl registrován k DPH v jiném členském státě“. Dodal, že ministerstvo „případ studuje a hledá jeho řešení“. „Nejsou nám však známa žádná regulérní pravidla, na jejichž základě by bylo možno uvedené dodání zboží za uvedených okolností osvobodit. Naopak z konzultací s představiteli ministerstev jiných členských států nebo z metodických materiálů vydaných jinými členskými státy máme zatím pouze informaci, že takové zboží musí být dodavatelem zdaněno,“ konstatoval Marek Zeman.

Vítězství ducha.

Z ministerského stanoviska lze odvodit, že s řešením prostřednictvím novely zákona O DPH se prozatím nepočítá. Znamená to zafixování nenormální situace, kdy vstup do Evropské unie nejenže zkomplikoval podnikání, ale vytvořil podmínky pro to, aby se firma dostala do existenčních potíží? Do 30. dubna Lanatex čile vyvážel. Od 1. května stále vyváží, ale už na to nemá ten správný papír. Nikdo nepochybuje, že po věcné, materiální stránce se nic nezměnilo, ale zákon, současný zákon, to neřeší. Duch vítězí nad hmotou.
V Lanatexu pracuje kolem 400 lidí a podnik je největším zaměstnavatelem na Ivančicku. Do uniforem z jeho tkanin se obléká Hradní stráž, policie, zaměstnanci drah, armády i celní správy. Ti posledně jmenovaní, jak známo, patří pod ministerstvo financí. Kdyby došlo k nejhoršímu, budou si celníci muset hledat nového dodavatele. Daňoví úředníci naštěstí uniformy nenosí.
Ministr financí Bohuslav Sobotka byl zvolen poslancem za jihomoravský obvod a má poslaneckou kancelář ve Vyškově. Šéfové z Lanatexu doufají, že se jim tam v září podaří ministra zastihnout a učinit ho přímým účastníkem sporu o osud firmy. V té době už budou mít znovu na krku finanční úřad, kvůli daňovém přiznání za červenec.

  • Našli jste v článku chybu?