Menu Zavřít

MÍSTO FIRMY USNUL ŠÉF

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Lhotský & TIA

Tragický první březen, kdy neznámí zločinci zlikvidovali podnikatele Lhotského, úvěrujícího ČSSD, přeťal další činnost firmy Tax & Investment Advisers. Z té mělo být vyčleněno daňové poradenství a zbytek měl být uložen na rok k ledu. Zdravotní stav Lhotského se sice údajně zlepšuje, ale dobrý není.

Společnost Tax & Investment Advisers měla být rozdělena na dvě samostatné jednotky. Rozhodnutí padlo na valné hromadě 28. 1. 1999, tedy půl měsíce po přiznání půjčky pro ČSSD a měsíc před vražedným útokem na majoritního akcionáře Ivana Lhotského. Předseda představenstva držel 90 procent akcií, zbývajících deset procent patřilo předsedkyni dozorčí rady Marii Svobodové. Na této valné hromadě rovněž došlo ke snížení základního jmění společnosti z deseti na tři miliony, což byla jeho splacená část.

Lhotského firma Tax & Investment Advisers (TIA) pomohla loni několikamilionovou finanční půjčkou sociální demokracii, jejíž pokladna byla v té době na suchu. Jak Lhotský opakovaně řekl týdeníku EURO, TIA půjčila loni v dubnu několik milionů sociálním demokratům a těm se j e nedaří splácet. Tehdejší hlavní ekonomka Lidového domu Barbora Snopková mu poté podle vyjádření mluvčího ČSSD Jiřího Hrona pro MF DNES telefonovala, aby si „znovu prozkoumal účetnictví, jestli se nepřehlédl . Lhotský 1. února rozeslal faxem prohlášení, v němž půjčku dementoval. Svoje slova a jejich následné popření však již nikdy nemohl vysvětlit, neboť se několik týdnů před novináři skrýval a poté jej někdo postřelil.

Firma měla spát

Podle plánů akcionářů a rozhodnutí valné hromady TIA měla vzniknout společnost Tax Advisers, která by poskytovala daňové poradenství, a Investment Advisers se zaměřením na investice a správu majetku. Akcionáři vážně uvažovali o investování do nemovitostí. V obou společnostech měl hrát hlavní roli Ivan Lhotský. Měl být předsedou představenstva Tax Advisers a členem představenstva Investment Advisers - té měla předsedat třiadvacetiletá Jitka Swientková. První březen ale rozhodl, že společnost Tax Advisers již nevznikne. Investment Advisers vznikla a př evezme závazky po TIA. Jak dlouho bude fungovat, když s Ivanem Lhotským se již nedá počítat, ale není jasné. Jejím hlavním úkolem pravděpodobně bude zajistit vrácení peněz tajenému investorovi, který je prostřednictvím TIA a další zatím neznámé firmy půjčil loni sociálním demokratům.

Neznámý investor lpí na své anonymitě. Loni v březnu založil skrze najatého advokáta a Ivana Lhotského společnost Tax & Investment Advisers. Jeho peníze poté TIA přes další utajovanou firmu půjčila sociálním demokratům. Bývalý místopředseda pro řízení strany Ivo Svoboda její jméno odmítl prozradit. Jeho nástupce Karel Kobes sice při svém nástupu chtěl projasnit stranické finance, ale jméno věřitele ČSSD stejně nezveřejnil.

Smyslem rozdělení společnosti TIA bylo vyčlenění služeb daňových poradců, čímž se měl podnikatel Lhotský dále živit, a dočasné umrtvení činnosti společnosti Investment Advisers. „Chtěli jsme společnost nechat rok ležet a vyčkat, jestli se o ní přestane psát, a jestli tedy bude ještě použitelná k podnikání, řekl týdeníku EURO zdroj blízký Ivanu Lhotskému.

Pacient byl přeložen

Zdravotní stav vážně postřeleného podnikatele Ivana Lhotského se podle vyšetřovatele objasňujícího pokus o jeho vraždu výrazně zlepšil. Policejní vyšetřovatel zaslal 13. května ČTK zprávu, že „současný zdravotní stav poškozeného (Lhotského) policii umožňuje provádět vyšetřovací úkony s poškozeným, které by mohly přispět k objasnění motivu tohoto trestného činu a k odhalení a dopadení pachatele . Toto vyjádření mnohé šokovalo, neboť vyšetřovatel tím nakreslil zázračně se uzdravuj ícímu Lhotskému terč na čelo.

Některá média, včetně tiskové mluvčí pražských vyšetřovatelů Soni Jindrákové, si vyšetřovatelova slova vyložila tak, že Lhotský mluví, vzpomíná si, a spolupracuje tak s policií. Vzhledem k rozsahu Lhotského zranění (byl střelen pistolí do hlavy a hrudníku a kulka mu zůstala v hlavě) by šlo o téměř neuvěřitelný zázrak. Po vražedném útoku z 1. března byly u Lhotského známky klinické smrti mozku, a lékaři mu proto dávali jen pár dní života. Po více než dva měsíce byl zdravotní stav podnikatele kritický a byl zcela závislý na lékařských přístrojích. Týdeníku EURO jeden z členů kriminalistického týmu řekl, že nyní sice Lhotského navštívili, ale rozhodně není pravda, že by si vzpomínal, mluvil, a posunul tak vyšetřování. Co znamenají vyšetřovatelova slova o provádění vyšetřovacích úkonů s postiženým, však kriminalista vysvětlit odmítl.

Lékaři z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde Lhotský leží, o jeho zdravotním stavu neposkytují žádné informace. O určitém zlepšení ovšem svědčí skutečnost, že byl přeložen z aneste- ziologicko-resuscitačního oddělení k neurologům. Na druhou stranu zůstává otázkou, nakolik Lhotskému mozková kůra pracuje. Jednou z forem, jak je možné podobné zranění přežít, je takzvaný apalický (vegetativní) stav. U apaliků došlo k ;odpojení mozkové kůry a dýchací a srdeční činnost řídí kmen. Apalik tedy leží, nehýbe se, nemluví, nic si neuvědomuje.

Tři varianty útoku

Policisté vyšetřující motivy vraždy již vyloučili náhodný útok zloděje aut či osobní důvody. Rozhodně však nevyloučili variantu, podle které pokus o vraždu podnikatele Lhotského souvisí s ČSSD. Spojitost se střelbou na Lhotského může mít i ;dosud neobjasněná krádež v bytě blízké spolupracovnice ministra financí Barbory Snopkové, která časově pokusu o vraždu předcházela. Podle všech indicií šlo o najatého vraha. Kdo byl oním nájemcem a proč si objednal střelce, zatím kri minalisté nevědí, nebo nechtějí prozradit.

Stále tedy lze spekulovat o třech možných motivech útoku. Podle první šlo o nátlak na sociální demokracii, či přímo na ministra financí Iva Svobodu. Ivan Lhotský mohl být ideálním zdrojem informací o financování strany a o propojení ČSSD a utajovaného investora. V době pokusu o Lhotského vraždu vrcholila jednání ohledně obsazení rozhodujících míst v České spořitelně a její následné privatizaci a o řešení situace Chemapolu, který krajský obchodní soud po slal do konkursu.

WT100

Podle druhé varianty šlo o vnitřní záležitost ČSSD, kde v předsjezdovém období vrcholil souboj frakcí. Sám Ivo Svoboda komentoval vykradení bytu Snopkové slovy, že má důvod se domnívat, že jde o akci založenou uvnitř strany. A bylo zřejmé, že po likvidaci Lhotského právě na něj padne první podezření veřejnosti, což pro politika bývá věc osudná.

Podle třetí alternativy by mohlo jít o akci toho, kdo se obával vyzrazení dalších informací o financování ČSSD. Ivan Lhotský mohl totiž kdykoliv znovu promluvit.

  • Našli jste v článku chybu?