Menu Zavřít

Místo formulí dýchací přístroje. V Mercedesu vyrobili pomůcku, která ulehčí pacientům s koronavirem

31. 3. 2020
Autor: Mercedes AMG F1

Závodit nemohou, rozhodně však nezahálejí. Ba naopak, ve světle současné pandemie se rozhodli inženýři z Mercedesu, týmu několikanásobných šampiónů F1, nabídnout pomocnou ruku. Ve spolupráci s vědci z University College London (UCL) začali vyrábět to, čeho je aktuálně v nemocnicích po celém světě nedostatek - účinných dýchacích přístrojů. Ty pomohou lidem bojujícím s nákazou nebezpečným koronavirem. Samotný vývoj, respektive zdokonalení podobného, již existujícího zařízení, přitom trval méně než 100 hodin.

Přístroj, za kterým stojí inženýři této německé stáje sídlící ve Velké Británii, sice nemá ambice plnohodnotně nahrazovat tolik potřebné plicní ventilátory. I tak ale může zachránit stovky, možná i tisíce lidských životů. Alespoň tedy zprostředkovaně.

Má totiž posloužit zejména těm nemocničním pacientům, jejichž zdravotní stav není kritický, ale kteří byli až doposud pro nedostatek alternativních lékařských pomůcek napojováni na plicní ventilátory.

A právě ty by teď mohly být k dispozici pouze lidem, jež se v důsledku koronaviru nacházejí v bezprostředním ohrožení života.

„Tato zařízení pomohou zachránit životy tím, že ventilátory,
kterých je omezený počet, budou moct být použity jen v těch nejvážnějších
případech,“ potvrzuje profesor Mervyn Singer z University College London
Hospitals (UCLH).

Žádné hadičky

Přístroj označovaný jako CPAP (z anglického Continuous Positive Airway Pressure) udržuje po celou dobu pacientovy dýchací cesty průchodné a zvyšuje objem kyslíku proudícího do plic "přirozeným" způsobem - pomocí masky nasazené přímo na ústa a nos, díky čemuž není potřeba žádných speciálních hadiček, které mohou být pro člověka velmi nepříjemné.

Podle profesora Tima Bakera z UCL se jemu a jeho
kolegům podařila věc v podstatě nevídaná, neboť proces vývoje, který by
jinak trval dlouhé měsíce, zkrátili na dobu několika málo dní. Navíc se jim
povedlo vytvořit „nejmodernější verzi tohoto přístroje vhodnou k výrobě
v masovém měřítku“.

Itálie a Čína jako vzor 
  

Podobná zařízení se již používají například v Itálii a v Číně, jak uvedla stáj Mercedes. Z dostupných informací rovněž vyplývá, že až polovina pacientů, v jejichž případě lékaři po CPAP sáhli, se díky němu vyhnula nutnosti napojení na sofistikovanější plicní ventilátory.

Zařízení zdokonalené lidmi od Mercedesu a vědci z UCL dostalo posvěcení ze strany britské Národní zdravotní služby (NHS), a nyní jej čeká série klinických testů, po jejichž dokončení by se mohlo začít s jeho distribucí přímo do nemocnic. Německý tým úřadujících šampionů věří, že společně s ostatními stájemi F1 dokáže vyrábět až tisíc těchto dýchacích přístrojů denně.

Zapojeno je skoro celé startovní pole

Nejedná se o jediný projekt, do něhož budou v souvislosti s pandemií koronaviru týmy formule 1 zapojeny. Hned sedm z nich v minulém týdnu vyslyšelo výzvu britských úřadů, které žádaly všechny firmy, jež jsou toho technologicky schopny, o pomoc s výrobou a dodáním chybějících dýchacích přístrojů a plicních ventilátorů.

Za tímto účelem tak vznikla iniciativa nazvaná Project Pitlane (projekt Boxová ulička), do níž se zapojily stáje Red Bull, Racing Point, McLaren, Renault, Haas, Williams a Mercedes, tedy týmy, jež všechny sídlí právě na území Velké Británie. V rámci projektu se pak mají soustředit na tři hlavní oblasti, a sice na revizi již existujících zdravotnických pomůcek, pomoc s produkcí aktuálních návrhů a návrhem a následnou výrobou vlastních zařízení určených k certifikaci a následnému použití v praxi.

MM25_AI

Zdroj: www.mercedesamgf1.com, www.formula1.com, www.bbc.com

  • Našli jste v článku chybu?