Menu Zavřít

Místo na pivo do úřadu

28. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Mezi zájemci o leasing nemovitostí převládají obchodní řetězce

Leasing nemovitostí se v České republice stále častěji stává vyhledávanou alternativou k úvěrovému financování. To je také důvod, proč největší firma specializovaná na leasing nemovitostí - Immorent ČR - zaznamenala v prvním pololetí roku 2004 nárůst zakázek o 80 procent. Této dceřiné společnosti Erste Bank náleží 60procentní podíl na českém trhu realitního leasingu. Týdeník EURO hovořil s Tomášem Velmínským, jednatelem jmenované firmy, o přednostech leasingu nemovitostí a o jeho budoucnosti v Česku, zvláště ve veřejném sektoru.

EURO: Kde spatřujete hlavní výhody leasingu nemovitostí? VELEMÍNSKÝ: Nemovitost financovanou prostřednictvím leasingu lze u nájemce považovat za mimobilanční položku, a nikoliv za jeho majetek. Vlastníkem nemovitostí financovaných prostřednictvím leasingu je do jeho splacení banka nebo leasingová společnost. Ty se tak nemusí domáhat svých vlastnických práv v případě nesplácení u soudu. Na druhé straně mohou ovšem poskytnout klientovi větší flexibilitu, co se týká například délky smlouvy nebo splacení zůstatkové hodnoty. V určitých případech není nutno splatit leasing až do nuly, zvláště u hodnotných nemovitostí.

EURO: Existuje standardní doba této dohody? VELEMÍNSKÝ: Leasing nemovitostí se pohybuje od osmi do dvaceti let. Ve většině případů se smlouva uzavírá na dvanáct až patnáct let.

EURO: Kdo má nejčastěji zájem o leasing nemovitostí? VELEMÍNSKÝ: Ve struktuře našich klientů převládají mezinárodní obchodní řetězce. Tvoří zhruba 57 procent klientely. Přibližně 26 procent připadá na průmyslové nemovitosti, kam spadají developeři a nájemci provozující logistiku nebo průmyslovou výrobu. Zbylý podíl připadá na kancelářské budovy a hotely. Domnívám se, že v budoucnu bude posilovat hlavně segment průmyslových nemovitostí.

EURO: A co tuzemské společnosti? VELEMÍNSKÝ: Přibližně 80 procent klientely tvoří v současné době nadnárodní korporace. Chceme rozšířit leasing nemovitostí mezi českými malými a středními podniky. Tam vidíme značný potenciál. Zájem o leasing nemovitostí očekáváme také od veřejného sektoru. V porovnání se zahraničím v této oblasti zaostáváme.

EURO: Kde konkrétně by se mohl leasing nemovitostí uplatnit ve veřejném sektoru? VELEMÍNSKÝ: Své uplatnění by mohl najít například v rámci projektů Public Private Partnership (PPP). Leasingová společnost je subjektem, který může nemovitost vlastnit, provozovat i pronajímat. V Rakousku je třeba leasing v komunálním sektoru velmi využíván, zejména v kombinaci s dodatečnými službami nebo servisem. Úřad se tak může soustředit na to, co je jeho povinností, tedy službu občanům, a nemusí se zabývat takovými činnostmi, jako je příprava výběrového řízení na dodavatele stavby. Jedním z důvodů, proč si myslím, že leasing nemovitostí ve veřejném sektoru má velkou budoucnost, jsem již zmínil. Leasing je mimobilanční položkou a nezvyšuje veřejný dluh. To je pro nás po vstupu do Evropské unie významné.

EURO: Má již vaše firma připravený konkrétní projekt pro veřejný sektor v Česku? VELEMÍNSKÝ: Uzavřeli jsme první smlouvu na leasing nemovitostí v Hradci Králové. Společnost Immorent přestaví bývalý královehradecký pivovar na sídlo krajského úřadu.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Porovnáme-li využití leasingu nemovitostí u nás a v zahraničí, zatím pokulháváme. VELEMÍNSKÝ: V Rakousku kupříkladu připadá z celkového objemu leasingových smluv na nemovitosti 28 až 30 procent. V České republice dosahoval v roce 2001 tento ukazatel pěti procent, dnes se drží na přibližně desetiprocentní úrovni. Z toho je patrný značný prostor pro expanzi. Domnívám se, že hlavním důvodem, proč se v Česku doposud leasing nemovitostí příliš neprosadil, je skutečnost, že jde o poměrně nový produkt. Začal se zde nesměle zavádět na konci devadesátých let. Teprve v posledních čtyřech pěti letech jeho využití roste. Očekávám, že se během několika roků dostaneme na stejnou úroveň jako zmíněné Rakousko. Důvodem, proč není leasing nemovitostí využíván v masovějším měřítku, je i to, že nenalézá výraznou podporu v naší daňové legislativě.

EURO: Čeho by se měla tato daňová podpora týkat? VELEMÍNSKÝ: Leasing nemovitostí je znevýhodněn v odpisování. Srovnáte-li odpisování u movitých věcí, legislativa umožňuje zkrácení doby odpisu. U leasingu nemovitostí takovéto zvýhodnění není. Na Slovensku třeba v rámci progresivní daňové reformy toto zvýhodnění zavedli. Dalšímu využití leasingu nemovitostí brání i legislativní úprava vlastnictví objektů v průmyslových zónách. Aby zahraniční společnost získala v těchto zónách investiční pobídky, musí být vlastníkem budov. Pokud je ale nemovitost financována prostřednictvím leasingu, majitelem nemovitostí je leasingová společnost.

  • Našli jste v článku chybu?