Menu Zavřít

Místo „stavebka“ penzijní spoření

13. 9. 2010
Autor: Euro.cz

Stavební spořitelny kvůli změnám rozšiřují produktovou nabídku

Stavební spořitelny velmi intenzivně řeší, jak zabránit odlivu klientů, kterému čelí anebo budou čelit v souvislosti s plánovanými úpravami. V současné době je totiž jasné, že systém stavebního spoření se podstatným změnám nevyhne. Za letošek by měl být státní příspěvek zdaněn 50procentní daní a od příštího roku klesne na maximálně dva tisíce korun, což může řadu zájemců odradit. Stavební spořitelny tedy hodlají své stávající i budoucí klienty přesvědčovat, že i po změně bude spoření výhodné. Argumentují stoprocentní garancí vkladu, výhodným zhodnocením, jež bude i po změnách stále slušné, a nejnověji také možností zajištění na stáří. A zdá se, že se této strategii daří.

Zájem roste

„Setkáváme se s velkým zájmem veřejnosti o finanční program Liška plus, jenž kombinuje výhody stavebního spoření s výhodami penzijního připojištění ČSOB Penzijních fondů. Vytváří jeho účastníkům atraktivní podmínky pro tvorbu finanční rezervy a současně jim otevírá dveře k úvěru ze stavebního spoření s garantovanou nízkou a neměnnou úrokovou sazbou,“ uvedl Rostislav Trávníček, šéf marketingu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).
Podle něj je zajištění na staří coby nabídka stavebních spořitelen budoucností pro tento trh, což potvrzují i další stavební spořitelny. A dokazuje to i průzkum, který si ČMSS nechala zpracovat společností CVVM. Z něj vyplývá, že podstatná část lidí už dnes využívá stavební spoření jako nástroj k zajištění na stáří. Výzkum s názvem Zajištění na stáří ukazuje, že 58 procent dotazovaných pokládá stavební spoření za nejvýhodnější nástroj pro zajištění na stáří. V žebříčku nejvhodnějších způsobů spoření na penzi tak „stavebko“ obsadilo druhé místo hned za penzijním připojištěním, jež volilo 74 procent respondentů. „Lidé si totiž uvědomují, že vlastní střecha nad hlavou jim zvyšuje finanční možnosti o ušetřené náklady za nájemné. Navíc vlastní nemovitost mohou v případě potřeby také pronajmout či prodat,“ konstatoval Trávníček. Průzkum prováděla agentura CVVM letos v květnu na vzorku necelých šesti set dotazovaných.

bitcoin_skoleni

Udržet klienty

Klienti aktuálně získávají od státu každý rok maximálně tři tisíce korun, u smluv uzavřených před rokem 2003 je to 4500 korun. Z rozpočtu jde pak na tyto účely každý rok více než deset miliard korun. Cílem navrhovaných změn je ušetřit zhruba polovinu těchto výdajů. Zatímco nyní nabízí stavební spoření roční lukrativní zhodnocení přesahující sedm procent, po osekání státní podpory včetně zdanění výnosů by dle odhadů mohl roční výnos spadnout na 4,2 procenta. Pro řadu klientů tak přestane být tento produkt dostatečně atraktivní a stavební spořitelny je budou muset lákat na jinou nabídku. Budoucnost stavebních spořitelen více založenou na jiných produktech vidí také Miroslav Hiršl, člen představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny. „Předpokládáme, že i nadále budeme nabízet jak stavební spoření, tak úvěry na bydlení a vedle toho další bankovní a pojišťovací produkty. Jako součást Finanční skupiny Komerční banky nabízíme už nyní například běžné účty, spotřebitelský úvěr, pojištění nemovitostí, životní pojištění, penzijní připojištění a jistě tuto činnost budeme v rámci skupiny KB rozvíjet,“ uvedl Hiršl.
Češi mají nyní u stavebních spořitelen uloženo více než 415 miliard korun. V souvislosti se změnami se spekulovalo, jak velká část klientů se kvůli méně výhodným podmínkám rozhodne stáhnout své naspořené prostředky. Neoficiální odhady mluví o odlivu ve výši až 200 miliard korun. To by ovšem pro spořitelny znamenalo významné potíže, protože ze zmiňovaných 415 miliard korun už zhruba 270 miliard rozpůjčovaly klientům. Pokud by tedy došlo k odlivu 200 miliard, musely by je spořitelny vyplatit z jiných, zřejmě vypůjčených peněz. A právě to je jeden z podstatných důvodů, proč se budou muset velmi intenzivně snažit udržet si stávající, či přitáhnout nové klienty.

* GRAF (sloupcový)
To nejlepší na penzi**
Který konkrétní způsob zajištění na stáří je nejvhodnější? (v procentech)
Penzijní připojištění *74
Stavební spoření *58
Koupě nemovitosti *53
Vklad na spořicí účet *31
Spoléhat na starobní důchod *29
Pramen: CVVM

  • Našli jste v článku chybu?