Menu Zavřít

Místo wi-fi trestní oznámení

19. 11. 2012
Autor: Euro.cz

Praha definitivně ukončila projekt bezdrátového internetu: 128milionový zlatý padák ICZ bude vyšetřovat policie

Zkrachovalý a nefunkční projekt Bezdrátová Praha, který měl umožňovat bezplatné internetové připojení prostřednictvím wi-fi, skončí podle informací týdeníku Euro u policejních vyšetřovatelů.

Z výsledků auditu téměř 400milionové sítě, který nechala vypracovat radní hlavního města Eva Vorlíčková (TOP 09), totiž vyplývá řada pochybení úředníků. Tím nejhorším je podivné vyplacení obřího „odstupného“ dodavatelské firmě ICZ.

„Podle všech indicií to vypadá, že došlo ke spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, čímž magistrátu hlavního města vznikla škoda ve výši 128,3 milionu korun. Proto podávám trestní oznámení na neznámého pachatele,“ potvrdila Vorlíčková týdeníku Euro. Samotné antény, vysílače a další „železo“, tedy hardwarové prvky metropolitní wi-fi sítě, nechá město demontovat a poputují do výkupny sběrných surovin, případně jako dar neziskovým organizacím pro jejich interní účely.

Odstupné za nefunkční síť Audit projektu Bezdrátová Praha mimo jiné odhalil, že místo aby hlavní město získalo zpět od ICZ část proinvestovaných peněz a náhradu škody za tento nepovedený projekt, zaplatil magistrát společnosti ICZ zmiňovaných 128 milionů jako součást dohody o vyrovnání smluvních vztahů. „Může se stát, že se nějaká investice nepovede. Ale že se vyhodí desítky milionů na ukončení projektu, který nikdy pořádně nefungoval, již není obyčejný šlendrián,“ tvrdí radní Vorlíčková.

Pro pochopení podstaty příběhu je nutné se vrátit do prosince roku 2008, kdy Václav Kraus, tehdejší ředitel odboru informatiky, poslal společnosti ICZ výpověď ze smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních povinností ze strany poskytovatele. „Tato zjištění spolu s odhalenými vadami sítě zakládají nároky hlavního města Prahy jednak na náhradu škody vzniklé porušením smlouvy a jednak na navrácení plnění, které město společnosti ICZ poskytlo, aniž by za ně obdrželo řádné protiplnění,“ je doslova uvedeno v auditu projektu Bezdrátová Praha.

Jenže žádné vracení peněz do magistrátní pokladny se nekonalo. Naopak, v březnu 2010 – tedy po roce a čtvrt – podepsal Ladislav Kočí, tehdy nový ředitel magistrátního IT, dodatek ke smlouvě mezi městem a ICZ. Jeho součástí byla zmiňovaná dohoda o narovnání sporných závazků zastoupení v celkové částce 128,3 milionu korun. Nikoli však od ICZ směrem k hlavnímu městu, ale obráceně. „A to jsme za období onoho roku a čtvrt, tedy od konce roku 2008 do března 2010, nenašli jediný doklad, který by se Bezdrátové Prahy týkal,“ upozorňuje Vorlíčková.

Audit problémového projektu doslova uvádí, že magistrát nemá k dispozici žádné podkladové materiály k jednáním týkající se například řídicího výboru projektu, orgánů zastupitelstva, stanovisek expertní skupiny či měření funkčnosti projektu. „Není zřejmé, zda došlo k odstranění všech závažných nedostatků, které vedly k odstoupení od smlouvy. A je nesporně pochybné, že magistrát odvolal výpověď smlouvy 31. března 2010, právě uzavřením dohody o narovnání,“ je uvedeno v auditu.

„V podstatě magistrát za neposkytnuté služby zaplatil přes 128 milionů korun,“ řekla Vorlíčková týdeníku Euro. Více se nechce pražská radní k projektu vyjadřovat s odůvodněním, že detailnější informace poskytne policejním vyšetřovatelům. „Jisté je, že během příštích několika měsíců necháme všechny vysílače a antény demontovat, a pokud pro ně nenajdeme nějaké využití v neziskové sféře, půjdou do sběru,“ dodává Vorlíčková.

Wi-fi pro nikoho Kdysi ambiciózní projekt, jehož náklady se vyšplhaly již na téměř 400 milionů korun, dostává ránu na solár. Z plánovaných bezmála 600 přípojných bodů, takzvaných wi-fi hotspotů (naplno jich fungoval jen zlomek), dnes již neběží ani jeden, neboť se nové vedení města rozhodlo zbytek nefunkční sítě kvůli vysokým provozním nákladům vypnout.

Podle informací týdeníku Euro dosahovaly měsíčně téměř milionu korun bez ohledu na počet provozuschopných hotspotů.

Podle Vorlíčkové, která se stala radní pro oblast IT na konci loňského roku – po vzniku nové pražské koalice ODS a TOP 09 – nebyla myšlenka na vybudování metropolitní wi-fi sítě špatná. Namontovaná zařízení však byla zastaralá již v době pořízení a především byla špatně projektována IT architektura celého projektu. „Kvůli tomu byla většina sítě nefunkční a tu zbývající, alespoň omezeně běžící část vysílačů, téměř nikdo nevyužíval. Bylo to vyhozených 390 milionů za něco, co nikdy pořádně nefungovalo,“ říká Vorlíčková.

Do mozaiky špatných rozhodnutí bývalého vedení pražské radnice patří neschopnost rozhodnout, zda wi-fi síť plně otevřít obyvatelům a turistům hlavního města, nebo její využití omezit na připojení k webovým stránkám veřejných institucí. Radnice pod vedením bývalého primátora Pavla Béma totiž nejprve plánovala plnou funkčnost Bezdrátové Prahy, jenže poté, co si čeští telekomunikační operátoři stěžovali u Evropské komise na nedovolenou podporu (Praha chtěla na vybudování sítě využít 37milionovou evropskou dotaci), od nápadu couvla. Paradoxem je, že navzdory okleštění sítě nakonec radnice evropskou dotaci prakticky nevyužila.

MM25_AI

Radní Vorlíčková, které je kvůli tvrdé kritice předchozího vedení magistrátu přezdíváno Železná lady, již zrušila IT zakázky za více než tři čtvrtě miliardy korun. Kostlivců ve skříni, tedy předražených, či dokonce zaplacených, ale nefungujících IT projektů je však ještě dost. „Podobně jako Bezdrátová Praha byla zadána většina veřejných zakázek. Nejdřív politické špičky domluvily cenu a teprve poté se úředníci dozvěděli, co magistrát za ty peníze může pořídit,“ říká radní otevřeně a dodává: „Někdy to na mne působí, jako by se vymýšlely projekty jen proto, aby se utratilo co nejvíce peněz.“ l

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?