Republikánský kandidát na post amerického prezidenta Mitt Romney absolvoval svou první zahraniční cestu v roli uchazeče o křeslo v Bílém domě. Navštívil Velkou Británii, Izrael a Polsko a některé jeho projevy vzbudily přinejmenším rozpaky. Komentátoři listů, které mají blíže k demokratům, jako jsou The New York Times, si neodpustili kousavé poznámky. Ale ani listy nakloněné spíše republikánům v čele s Washington Post, míří na Romneyho adresu spíše kritiku, jakkoli mírnější.
Prozradila cesta Mitta Romneyho něco o jeho pohledu na svět? Zdaleka ne dost. Obecně se Romney snažil vymezit vůči Obamovi, pokud jde o americké vůdcovství, které vnímá jako souboj dobra se zlem, jako větší svalovec. Jak by ale případné akce vypadaly? Nevíme. V Jeruzalémě zopakoval svůj příslib nedopustit, aby Írán získal jaderné zbraně. Ale jak to chce udělat?
Před odletem do Londýna prohlásil, že prezident Obama „obětoval“ raketovou obranu v Česku a Polsku „jako jednostranný ústupek“ Rusku. Ale neřekl, co by udělal jinak než Obama, jehož alternativní obranný raketový plán těžko může Rusku konvenovat. Romney zatroubil na klakson ohledně porušování lidských práv v Číně, ale nenabídl jediný nápad, co s ním. Vágně promluvil i o arabském jaru. V Londýně zpochybnil schopnost Britů pořádat olympiádu, což byl hloupý komentář, ale bez větších následků.
Horší to bylo s názorem, že „kultura“ vysvětluje rozdílný ekonomický stav Izraele a palestinských území. Izraelských restrikcí vůči palestinskému obchodu si nevšiml. Cesta končila nešťastně ve Varšavě. Frustrovaní novináři nemohli na cestě několik dní položit Mittu Romneymu žádné otázky. Když je na něj začali křičet během pokládání věnců, podrážděný mluvčí je vyhodil. Pak se sice týž mluvčí novinářům omluvil, ale otázky stejně zůstaly viset ve vzduchu. Do prezidentských voleb zbývá sto dní. Doufejme, že Romney začne odpovídat.
The Washington Post: Ne zrovna úspěšná cesta
The New York Times: Proč ne v Las Vegas?
Nabízí se otázka. Pokud byl smysl celého výletu Mitta Romneyho jen v uspokojení vrtochů židovského majitele sítě kasin Sheldona Adelsona, velkého příznivce Benjamina Netanjahua, proč se prostě nesešli v Las Vegas? Šlo jen o peníze. Čím více se Romney vtíral do přízně izraelské pravice, tím více rostla částka na jeho kampaň.
Vegas by bylo mnohem vhodnější prostředí než Jeruzalém. Mohli postavit plastovou Zeď nářků a ušetřit za kerosin. Mitt Romney měl čas na sponzorskou snídani s americkými židovskými donátory v Jeruzalémě, ale neměl dvě hodiny na to, aby se zastavil v Ramalláhu a setkal se s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Nebo aby veřejně formuloval svou představu o vývoji mírového procesu.
Neopomněl pochlebovat svým hostitelům, jak vysoko kulturně ční nad Palestinci. Dnešní Izrael opravdu je úžasným zřídlem inovací – díky vlivu ruské inteligence, masivní pomoci USA a rozumné ekonomické politice. Kdyby se ale Romney stavil i v Ramalláhu, viděl by podobné semeniště nápadů, sice menší, ale ne špatné na to, že jej tvoří okupovaný národ. Palestinský obchodní talent vystavěl státy Perského zálivu. Mitt Romney zkrátka nemá ponětí, o čem mluví. Kéž by všichni američtí politici přestali tento konflikt zneužívat k získávání vlastních politických bodů.
Wall Street Journal: Romneyho tour
Verdikt médií nad skončenou cestou Mitta Romneyho vesměs zní: rozpaky až fiasko. To je jeden způsob, jak popsat výlet, který vygeneroval podporu izraelského premiéra a milion dolarů na kampaň a který dal republikánskému kandidátovi možnost vyložit zahraničněpolitickou agendu.
Cesta nezačala šťastně. Byť mnozí Londýňané nad organizací olympiády možná také cítili „znepokojení“, určitě nepotřebovali, aby jim o tom přiletěl vyprávět americký politik. Jednou z definic trapasu je pronesení pravdy, což je případ údajných Romneyho přešlapů v Izraeli. Ať už to bylo nazvání Jeruzaléma hlavním městem, slova o Íránu nebo srovnání izraelské a palestinské ekonomické kondice na základě kulturního zázemí.
Čtěte také:
USA nemají jasno, jestli je pro ně Venezuela hrozbou
Mitt Romney se vrací z cesty plné trapasů
Romney vyráží na zahraniční turné
Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Sídlí tu premiér, prezident, vláda, parlament i nejvyšší soud. To je fakt, přestože americká ambasáda je v Tel Avivu. A jeho oslava Polska jakožto vzoru odporu vůči politické tyranii během studené války stejně jako následné ekonomické adaptace rovněž slouží Romneymu ke cti.
„Vývoj směrem k ekonomické svobodě a menší vládě znamenal též vývoj směrem k vyšším životním standardům,“ pronesl ve Varšavě. Právě taková slova tolik štvou Bílý dům. Jednak proto, že jsou pravdivá, jednak proto, že Washington je na zcela opačném kurzu.