Menu Zavřít

Mládek: ČR upřednostňuje pozdější přechod na standard DVB-T2

14. 4. 2016
Autor: Mladá fronta E15

Česká republika by dala přednost pozdějšímu přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2, přičemž vhodný by byl spíše konec období 2020 až 2022. Na konferenci k televizní digitalizaci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něho má být důvodem co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set top boxů, aby umožnily příjem nového standardu.

Termín přechodu by měl být stanovený do konce letošního roku, předběžně je v připravované strategii vypnutí DVB-T naplánované na 1. února 2021.

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle předsedy expertní skupiny MPO pro digitalizaci Pavla Dvořáka téměř nulová. MPO podle něj počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo.

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2, je téměř nulová

Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. Strategii přechodu by měla do konce června projednat vláda.

DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích. Díky tomu by i při redukci rozsahu kmitočtů bylo možné vytvořit ke stávajícím čtyřem jeden až dva další celoplošné vysílací multiplexy.

Ve druhé polovině letošního roku by pak měla být zahájena výstavba přechodových sítí DVB-T2, které by již příští rok měly pokrýt přes 95 procent populace. Zároveň by mělo začít přechodné období, kdy bude vysílaný televizní signál v obou standardech. Po roce 2020 se pak počítá s uvolněním pásma 700 MHz mobilním operátorům.

Podle vedoucího projektové kanceláře České televize Pavla Hanuše se role ČT bude odvíjet od politického rozhodnutí o budoucnosti digitálního televizního vysílání. Ze zákona má být terestrické vysílání ČT dostupné pro 95 procent populace.

Při přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání klesl podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací (ČRa) Martina Gebauera podíl diváků využívajících tento způsob příjmu z 80 na 60 procent. Další omezení spektra pro televizní vysílání by podle něj měli hradit mobilní operátoři, kteří na úkor televizí získají další kmitočty.

Miliardové náklady

Náklady televizních operátorů a státu na přechod na nový digitální vysílací standard DVB-T2 by se měly podle odhadu ČRa dohromady pohybovat kolem jedné miliardy korun. Dalších maximálně pět miliard korun by zaplatily domácnosti v případě nuceného nákupu televizního přijímače.

Na financování přechodu by se mohl podílet radiokomunikační účet, rozpočtová kapitola MPO a podle náměstka Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Marka Eberta by k tomu mohla být použita část výnosu z prodeje frekvencí v pásmu 700 MHz. ČTÚ na rozdíl od Mládka navrhuje vypnutí sítí DVB-T co nejdříve.

bitcoin_skoleni

Podle vyjádření zástupců řetězce s elektronikou Expert Elektro schopnost televizoru přijímat vysílání ve standardu DVB-T2 v současné době nemá mezi zákazníky při nákupu nového televizoru zásadní roli.

„Cíleně budou lidé nakupovat televize schopné přijímat nový standard vysílání většinou až později, s blížícím se termínem ukončení současného DVB-T vysílání,“ řekl ředitel nákupu Expert Elektro Ladislav Pospíšil.

  • Našli jste v článku chybu?